Prohlášení skupiny senátorů k podpoře přijetí 50 syrských sirotků do ČR

20.09.2018 10:58

Téměř tři desítky senátorek a senátorů, včetně zástupců vedení horní komory, podporuje za jednoznačně stanovených kritérií přijetí padesáti syrských sirotků, především malých dětí, kteří v současné době pobývají na řeckých ostrovech, do České republiky. Senátoři dnes odeslali předsedovi vlády Andreji Babišovi dopis a prohlášení, ve kterém shrnují svá stanoviska.

Prohlášení skupiny senátorů k podpoře přijetí 50 syrských sirotků do ČR
Foto: senat.cz
Popisek: Senát ČR

Dopis předsedovi vlády Andreji Babišovi

Vážený pane předsedo vlády,

předkládáme Vám prohlášení senátorů Parlamentu České republiky, ve kterém vyjadřujeme podporu přijetí padesáti syrských sirotků, pobývajících v současné době na řeckých ostrovech, do České republiky.

Považujeme za samozřejmé, že kritéria pro přijetí by byla stanovena jednoznačně, abychom přijímali skutečné sirotky, především malé děti, které jsou nejzranitelnější v těžké životní situaci.

Stejně tak předpokládáme, že by bylo jasně stanoveno, na jakou dobu a za jakých podmínek by si je české rodiny mohly převzít do pěstounské péče s respektováním stávajících českých zákonů.

Věříme, že naše prohlášení přispěje k řešení složité situace osiřelých dětí nacházejících se daleko od své země.

Prohlášení skupiny senátorů

V Praze 16. září 2018

Vážený pane předsedo vlády České republiky,

obracíme se na Vás ve věci přijetí padesáti syrských sirotků do českých rodin. Žádáme Vás a vládu České republiky o rychlou pomoc těmto dětským sirotkům žijícím nyní v přelidněných řeckých uprchlických táborech. Učiňte, prosím, urychleně taková opatření, aby Česká republika mohla být jednou z těch zemí, která dokáže účinně a bezodkladně pomáhat v nouzi nejvyšší. Na tyto děti nelze pohlížet jako na běžné imigranty. Ocitly se v tragické situaci bez vlastní vůle. Jsou zbaveny základních existenčních a citových jistot a vazeb, které mohou poskytovat jenom vlastní rodiče. V této situaci neobstojí žádné argumenty, které by účinnou pomoc, tedy přijetí do bezpečí naší země a nalezení prozatímního vlídného prostředí, mohly zpochybnit nebo oddálit. Navíc desítky českých rodin jsou již dnes připraveny k jejich přijetí.

Prosím, nedopouštějme se pokrytectví s poukazováním na jiné druhy pomoci či povinnost postarat se o sirotky českých občanů žijících v sociálním systému naší země. Nedopouštějme se zbabělosti z možné ztráty procent volebních výsledků. Pokud nastanou, budou to výsledky semen strachu, který zaseli někteří z politiků a nyní přinášejí trpké plody. Nesmí se to stát důvodem, proč nepomoci dětem, kterým osud sebral oba rodiče. Chceme-li obstát před tváří Boží i před soudem našich vlastních dětí, nemůžeme nepomoci. Je třeba jednat – rychle a účinně. I proto, že nikdo z nás by jistě nechtěl, aby naše děti či vnoučata, kdyby se někdy samy dostaly do podobné situace, zůstaly opuštěné, uprostřed cizích lidí. Žádná politická funkce či politická budoucnost každého z nás nám nesmí vzít lidství. Ubude-li nám lidství dnes v této situaci, ubude nám ho i pro naše vlastní české občany v budoucnosti.

Věříme, že tak, jak tuto naléhavou situaci cítíme my, cítí ji naprostá většina z Vás, našich politických kolegů, majících možnost tragédie těchto dětí řešit. Věříme, že i v nás, politicích, je možné nalézt část lidství Sira Nicholase Wintona.

Jsme připraveni být Vám v rychlém řešení jakkoli nápomocni.

Senátorky a senátoři Parlamentu České republiky

Václav Hampl
Jiří Šesták
Zdeněk Papoušek
Jan Horník
Jiří Růžička
Milan Štěch
Miroslav Nenutil
Tomáš Czernin
Václav Láska
Petr Šilar
Václav Chaloupek
Lumír Aschenbrenner
Zbyněk Linhart
Miluše Horská
Michael Canov
Zdeněk Brož
Petr Holeček
Jaromíra Vítková
Tomáš Goláň
Jiří Carbol
Jan Sobotka
František Bradáč
Anna Hubáčková
Šárka Jelínková
Lumír Kantor
František Bublan
Jiří Dienstbier
Leopold Sulovský

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Fiala (ODS): Roberta jsem potkal na jedné ze svých cest po jižní Moravě...

22:02 Fiala (ODS): Roberta jsem potkal na jedné ze svých cest po jižní Moravě...

Komentář na facebookovém profilu k jednomu vzácnému setkání na jižní Moravě.