Prokop (ANO): Jaké jsou možnosti rychlejší výstavby ubytovacích zařízení?

24.03.2022 6:37

Milí čtenáři, kromě obrovské solidarity a ochoty pomáhat lidem prchajícím před válkou zaznamenávám také první obavy z toho, jak se přijetí možná i několika stovek tisíců běženců promítne do dostupnosti bydlení.

Prokop (ANO): Jaké jsou možnosti rychlejší výstavby ubytovacích zařízení?
Foto: ANO 2011
Popisek: Ondřej Prokop, radní Prahy 11 za hnutí ANO 2011

Strach z nejisté budoucnosti je do velké míry přirozený, důležité je ale mít na paměti, že přes zdánlivou bezmoc leží budoucnost především v našich rukou. Obří bytová krize je a byla realitou už před vypuknutím války a týká se v podstatě celé Evropy. Dobrou zprávou ale je, že alarmující situaci na trhu s bydlením a migrační vlnu lze řešit v podstatě paralelně.

Inspirovat se můžeme například v Německu, které se na potenciální skokový vzestup počtu obyvatel legislativně připravilo. Tamní stavební zákon totiž už několik let umožňuje dočasně rozvolnit stavební předpisy tak, aby bylo možné vybudovat dočasná ubytovací zařízení v zrychleném režimu.

Tento “krizový mód” samozřejmě nijak nerezignuje na bezpečnostní parametry, šetrnost vůči životnímu prostředí nebo ochranu cenné půdy. Obcím ale uvolňuje ruce v územním plánování a umožňuje pružněji reagovat na aktuální potřeby. Podobná úprava zákona by možná nebyla od věci ani v našem prostředí. Vyhnuli bychom se tak budování dočasných staveb a zaměřili se na stavby, které budou dlouhodobě sloužit Čechům jako dostupné bydlení.

Článek byl převzat z Profilu Ing. Ondřej Prokop

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Senátor Hilšer: TOP 09. Smutný obrázek současné doby

9:15 Senátor Hilšer: TOP 09. Smutný obrázek současné doby

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k rošádě na ministerském postu TOP 09.