Rais (ANO): Všimlo si MPSV, že i vysoké školy zaměstnávají lidi?

13.06.2017 15:19 | Zprávy

Právě projednávaný návrh novely zákoníku práce z dílny MPSV ignoruje existenci pracovníků vysokých škol. A nejen to. Není tedy žádným překvapením až neuvěřitelný počet pozměňovacích návrhů poslankyň a poslanců, mne nevyjímaje, k projednávané novele.

Rais (ANO): Všimlo si MPSV, že i vysoké školy zaměstnávají lidi?
Foto: red
Popisek: Prof. Karel Rais

Právě projednávaný návrh novely zákoníku práce z dílny MPSV ignoruje existenci pracovníků vysokých škol. A nejen to. Není tedy žádným překvapením až neuvěřitelný počet pozměňovacích návrhů poslankyň a poslanců, mne nevyjímaje, k projednávané novele.

Nemohu a ani nechci vyslovit souhlas s návrhem zákona v předložené podobě. Je pro mně coby člověka, který několik desetiletí působí v akademickém prostředí, až alarmující, že návrh novely například ukládá povinnost vysokým školám rozvrhovat týdenní pracovní dobu a v souladu s tímto návrhem přidělovat zaměstnancům vysokých škol práci.

Nejenže by tato povinnost přinesla vysokému školství jen další administrativní zátěž, ale je naprosto cizí akademickému prostředí – ignoruje jak nutnou variabilitu průběhu akademického roku danou střídáním doby výuky a zkouškového období, tak rozdílnost výuky letních a zimních semestrů.

A aby toho nebylo na vysoké školy málo, navrhuje MPSV tuto složitost vnést i do rozvrhování vědecké práce či práce vykonávané zaměstnanci vysokých škol v modelu tzv. home office. Jak jinak si totiž vyložit další z jeho návrhů obsahující povinnost zaměstnavatele evidovat a rozvrhovat práci osobám vykonávajícím práci na základě dohody o pracovní činnosti či provedení práce?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: PV

Mgr. Filip Turek byl položen dotaz

Řidičák

Zajímalo by mě, jak je to s vaším avizovaným odevzdáním řidičáku? Nebo jste to jen tak plácnul, abyste se zviditelnil, což by bylo stejně hloupé, jako ta vaše rychlá jízda a je fakt, že vy politici rádi něco slibujete a pak couváte

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Seďa (SOCDEM): "Demokraté" neunesou diskusi a dialog

18:09 Seďa (SOCDEM): "Demokraté" neunesou diskusi a dialog

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k cenzuře v českých médiích