Janis Varoufakis, bývalý ministr financí Tsiprasovy vlády, popsal, co zažil při vyjednávání s ministry financí eurozóny, zejména s německým ministrem financí Schäublem. Varoufakis neměl šanci dosáhnout ani toho, aby tito ministři řecké návrhy alespoň prostudovali. Vždy požadovali jen přijetí diktátu. Varufakis čelil permanentní skandalizaci ze strany médií, která ho líčila jako fanatického marxistu, byl nucen vypracovávat nová a nová stanoviska, která s ním ale následně nikdo neanalyzoval (viz Naše Athénské jaro, www.literarky.cz). Měl navíc stálé rozpory i s premiérem Tsiprasem (toho jsem slyšel mluvit v Praze v budově ÚV KSČM a musím konstatovat, že ekonomice vůbec nerozumí, je jen dobrý řečník). Tsipras řekl během svého vystoupení v Evropském parlamentu, že není proti škrtům. Jde mu jen o to, aby si tyto škrty udělali sami Řekové. Tedy žádný rozdíl, jak konstatovala Komunistická strana Řecka, když porovnala text požadavků věřitelů a vládní návrh. V základní struktuře byly stejné, a proto Komunistická strana Řecka navrhla svým stoupencům hlasovat proti oběma návrhům. Tsiprasovu pozici charakterizovala jako podvod na řeckém lidu, což se ostatně prokázalo.
Tsiprasovi nešlo o skutečnou alternativu. Varoufakis napsal asi šedesátistránkový materiál Plán obnovy Řecka a rozeslal ho, kam mohl. Dostali ho ministři financí eurozóny, vybraní politikové v USA, ve Velké Británii, v Německu atd. (text umožnil vydat Feffrey Saxhs z Columbia University, který dnes vystupuje div ne jako sociální demokrat, a lidé z Mezinárodního měnového fondu. Ten byl k možnosti restrukturalizace řeckého dluhu přece jen příznivěji nakloněn než špičky EU). A Tsipras? Ani dokument nezařadil do vládních iniciativ- prý aby nepoškodil prestiž představitelů Troiky. Varoufakis konstatuje, že jestliže Pražské jaro zničily tanky, Athénské jaro zlikvidovaly banky. Ty banky, které mají z velké části dávno své peníze zpět.
25. června dostali Řekové nůž na krk. Buď přijmou ultimatum, nebo se banky v Řecku neotevřou. Měli zvýšit daně z hotelů z 6% na 23%, snížit penze z 300 eur na 200 eur. Jednání o restrukturalizaci dluhu bylo odmítnuto. A přitom Ukrajině, jejíchž 90 % průmyslu leží na lopatkách a která není schopna obsluhovat svůj dluh (jak přiznal premiér Arsenij Jaceňuk), se výrazně pomohlo. Natalija Jaresko, ukrajincká ministryně financí s americkým pasem, dosáhla toho, že Ukrajině umazali 20% dluhu. Řekům se dluhy neumazaly. Troika se totiž bála, že by lidé typu Varoufakise mohli být úspěšní.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV
Jak se postavíte k výsledku voleb?
Budete respektovat vůli voličů a dáte šanci sestavit vládu tomu, kdo volby vyhraje? Řeší se teď třeba jmenování Babiše, který je trestně stíhaný, ale jestli to lidem nevadí a zvolí ho, neměl by dostat šanci sestavit vládu? A byl byste pro, aby trestně stíhaný člověk nemohl kandidovat? Třeba mě by to...
Další články z rubriky

10:08 Mašek (ANO): Blažkův bordel za miliardu. A my to teď všechno zaplatíme
Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k bitcoinové kauze
- 9:05 Premiér Fiala: Věřím, že Slovensko zohlední odpovědnost vůči společným evropským hodnotám
- 8:02 Koten (SPD): Spotřebitelské ceny v červnu meziročně vzrostly o 2,9 %
- 7:04 Ministr Vlček: Je skvělé vidět úspěchy českých firem v zahraničí
- 6:04 Rajchl (PRO): Duchody jsou u nás natolik žalostné, že se za ně nedá důstojně žít
- 4:29 Senátor Hájek: Dle justice už není nebezpečný. Možná nás i obohatí. Vyhoštění se nekoná