Řehoř (ODS): Již půl roku probíhá rekonstrukce pevnosti Dobrošov bez komplikací

20.12.2019 9:09

Královéhradecký kraj rekonstruuje pevnost Dobrošov, a to bez zpoždění a větších komplikací. Během půl roku kraj profinancoval více jak 21,2 milionu korun. Ukončení stavebních prací je plánováno na červen 2021 a během srpna kraj zajistí vybavení objektu a audiovizuální techniku.

Řehoř (ODS): Již půl roku probíhá rekonstrukce pevnosti Dobrošov bez komplikací
Foto: ODS
Popisek: ODS

„Od předání stavby dodavateli uběhlo půl roku a musím říct, že bez větších komplikací. Pracuje se na pevnostních srubech i návštěvnickém centru. Letošní rok jsme zatím prostavěli přibližně 21,2 milionu korun. Nicméně momentálně jsou práce na pevnostních objektech zastaveny až do 15. dubna z důvodu ochrany zimoviště netopýrů, ale práce na návštěvnickém centru nadále pokračují,“ okomentoval průběh rekonstrukce radní Václav Řehoř odpovědný za oblast investic a majetku.

V rámci objektů pevnostních srubů stavební firma již položila nové dlažby v podzemí a opravila stropnice na objektu Zelený. Dále dokončila izolace proti vodě a betonovou podlahu diamantového příkopu. Objekt Můstek dostal nové betonové podlahy a byla provedena sanace schodiště. Na objektu Jeřáb stavebníci dokončili sanační práce i opravili stropnice.

Stavební firma provedla částečnou demolici stávajícího objektu v návštěvnickém centru, ve kterém vyzdila obvodové stěny přístavby, kompletně centrum zastropila a dále zahájila práce na dělnickém domku.

„Chceme do pevnosti Dobrošov investovat více jak 94 milionů korun. Na pokrytí této částky jsme získali dotaci z Integrovaného regionálního operačního programu ve výši 65,5 milionu korun,“ doplnil radní Řehoř.

Královéhradecký kraj vlastní pevnost Dobrošov od roku 2015, kdy ji kraj bezplatně převzal od Armády České republiky. O převod přitom usiloval od roku 2003. Provoz pevnosti už několik desetiletí zajišťuje Muzeum Náchodska.

Pevnost Dobrošov měla spolu s dalšími dvanácti dělostřeleckými tvrzemi bránit hranice státu. Stavební práce začaly 13. září 1937 a byly naplánovány na dva roky. Pevnost měla stát téměř 34 milionů československých korun. Dělníci stihli dokončit tři ze sedmi plánovaných objektů. Po mnichovských událostech výstavba skončila a tvrz nebyla nikdy dokončena.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Adamec (ODS): Z trutnovských ulic začnou mizet vraky

14:49 Adamec (ODS): Z trutnovských ulic začnou mizet vraky

Vraky a dlouhodobě odstavená vozidla v ulicích, to je problém, který trápí řadu měst. Městská polici…