Richterová (Piráti): Postaví se Česko proti obchodu s orgány?

02.08.2019 10:02

Poslankyně Pirátů Olga Richterová dnes adresovala předsedovy vlády ČR Andreji Babišovi písemnou interpelaci k soustavnému porušování lidských práv v Číně. Piráti již dříve kritizovali obchodování s lidskými orgány a navrhli patřičnou legislativu, kterou však Vláda ČR odmítla. Stanovisku Pirátů dal za pravdu tzv. Londýnský tribunál, který nucené odebírání orgánů vězňům svědomí (tedy zabíjení nevinných lidí a jejich zpeněžování) označil za nepochybné.

Richterová (Piráti): Postaví se Česko proti obchodu s orgány?
Foto: Česká pirátská strana
Popisek: Olga Richterová

„Piráti v květnu spolu se senátorem Markem Hilšerem předložili návrh zákona o transplantacích, který řeší problematická místa v právní otázce transplantací orgánů. Vláda k němu zaujala negativní stanovisko. Pana premiéra jsem se i proto zeptala na to, jak vláda ČR plní Úmluvu Rady Evropy zaměřenou proti obchodování s lidskými orgány v Číně. Premiér později uvedl, že Čína bude nadále obchodovat s orgány popravených vězňů pouze se souhlasem příbuzných. Vzhledem k tomu mě zajímá, jak konkrétně tato praxe nyní vypadá. Rovněž mě zajímá, zda se ČR připojí k dvaadvaceti státům, včetně Německa, Velké Británie a Francie, které formulovaly výhrady k porušování lidských práv v Číně a vyzvaly k akci nejvyšší úředníky OSN,“ uvedla Richterová.

Kromě těchto dotazů se Richterová zajímá také o téma jednání čínské strany a náměstka ministra průmyslu a obchodu Vladimíra Bärtla 27. června. Médii totiž proběhla informace, že bylo probíráno budování systému společenského kreditu, který se nyní používá v Číně mj. k represím nepohodlných osob.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Piráti: Děkujeme každému, kdo pomáhá

17:25 Piráti: Děkujeme každému, kdo pomáhá

Komentář na facebookovém profilu k dnešnímu Mezinárodnímu dni dobrovolníků