Riško (ČSSD): Goethovu vyhlídku zachráníme

15.08.2015 7:27 | Zprávy

Nechci, aby to vypadalo, že město nechává Goethovu vyhlídku nějak záměrně chátrat.

Riško (ČSSD): Goethovu vyhlídku zachráníme
Foto: CSSD.cz
Popisek: Logo ČSSD

„Nechci, aby to vypadalo, že město nechává Goethovu vyhlídku nějak záměrně chátrat. Do rozpočtu příštího roku navrhuji 13 milionů na její rekonstrukci, napříč politickými kluby panuje shoda, že je to jedna z priorit města. Jednáme s ministerstvem kultury a podporujeme myšlenku zařadit Goethovu vyhlídku mezi národní kulturní památky,“ vypočítává náměstek karlovarského primátora Michal Riško, který má na starosti městský majetek. Pokračuje tím, že město aktivně hledá možnosti, jak na projekt získat finance i z národních a evropských dotačních zdrojů.

Jak ale upozorňuje, nestačí jen opravit budovu. „Deset let stála prázdná, i když byla provozuschopná. Je potřeba domyslet, jak bude po rekonstrukci využívaná, kdo ji bude provozovat. Myslím si, že by ji měla dostat do správy městská organizace, která se o ni bude schopná dlouhodobě starat. A protože podnět Klubu přátel rozhleden, který nás nedávno otevřeným dopise vyzýval, ať Goethovu vyhlídku zachráníme, beru osobně, rozhodl jsem se zřídit transparentní účet nebo veřejnou sbírku. Tak, aby na budoucnost Goethovky mohli přispět jednotlivci i instituce, kterým její budoucnost není lhostejná. V tuhle chvíli s ekonomy a právníky zjišťujeme, jaká forma bude pro zamýšlený účel nejvhodnější. Sám hodlám přispět první tisícikorunou, a stejně se vyjádřila i většina kolegů ve vedení města a někteří radní. Napsal jsem i Klubu přátel rozhleden, že vzhledem k zájmu, který o rozhlednu projevují, očekávám, že se našemu bohulibému záměru také finančně připojí.“

Pseudogotická výletní restaurace s vyhlídkovou věží vznikla na Výšině věčného života díky zaujetí princezny Stefanie, manželky korunního prince Rudolfa Habsburského, která vrch navštívila v roce 1887. Projekt zpracovali proslulí architekti Fellner a Helmer, stavba stála 35 tisíc zlatých a vyhlídka byla otevřena 21. července 1889. Město uvažovalo o výstavbě lanovky, plány ale podobně jako mnohé jiné v Karlových Varech zastavila první světová válka. Vyhlídka korunní princezny Stefanie byla v roce 1918 přejmenována na Stifterovu vyhlídku podle Adalberta Stiftera, který Karlovy Vary také opakovaně navštívil. Další plány na výstavbu lanovky zastavila druhá světová válka. Po ní se opět rozhledna přejmenovala, v roce 1945 na Stalinovu, a v roce 1957 konečně na Goethovu. Od roku 1958 je zapsána na seznam kulturních památek.

Zdroj: www.karlovyvary.cz, www.pamatkyaprirodakarlovarska.cz

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Zajímá mě, co si přeje ODS?

Protože vy na jednu stranu tvrdíte, že: ,,Zdá se, že si voliči nepřejí další federalizaci EU, bezbřehou migraci a ničení konkurenceschopnosti a životní úrovně radikální zelenou ideologií vtělenou do Green Dealu. To je nadějná zpráva." Jak ale vysvětlíte vaše spojení s Lidovci a TOPkou? Nemyslíte, že...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Okamura (SPD): Vzdát se míru znamená zemřít pro Ukrajinu, řekl Orbán

22:12 Okamura (SPD): Vzdát se míru znamená zemřít pro Ukrajinu, řekl Orbán

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k míru na Ukrajině.