Roithová (KDU-ČSL): EP dal dnes jednoznačně zelenou pro větší regulaci tabáku

8. 10. 2013 16:22

Europoslankyně Zuzana Roithová k tabákové směrnici

Roithová (KDU-ČSL): EP dal dnes jednoznačně zelenou pro větší regulaci tabáku
Foto: Hans Štembera
Popisek: Podporu do voleb přijela z europarlamentu vyjádřit Zuzana Roithová
reklama

Dvanáct let stará směrnice bude nahrazena tak, že i na nové výrobky se bude vztahovat stejná regulace jako na obyčejné cigarety.

Mrzí mne, že kritici nové regulace účelově nerozlišují cíl regulace, který je stejný u staré i nové směrnice - nejde o zákaz kouření pro dospělé občany (i přesto, že ničí zdraví své a dalších osob v jejich okolí), ale o omezení nových reklamních triků cílených na děti a mladistvé. Je mi líto, že o pouhých 25 hlasů neprošel návrh na zákaz „slim cigaret“ oblíbených hlavně mezi mladými dívkami, které podléhají dojmu, že kouří cosi méně nezdravého. Podobně jako cigarety s ovocnými či mentolovými příchutěmi však obsahují nikotin a pěstují si tak závislost na tabák pro celý život.

Jsem ráda, že neprošel těsně návrh z dílny španělských poslanců, aby se toxicita látek v cigaretách měřila v cigaretách před jejich spalováním, a nikoli při spalování. Jsem ráda, že neprošel také návrh podporovaný farmaceutickým průmyslem, aby elektronické cigarety patřily pod lékovou regulaci. To by totiž rovněž vytvářelo klamavý dojem, že tyto cigarety jsou léčiva, a tudíž zdraví prospívající, ačkoli obsahují nikotin a další toxické látky. Argument, že by tak byly lépe kontrolovány a zkoumány, neobstojí. Naopak parlament přijal můj návrh podporovaný už mým výborem, který vytváří prostor pro výzkum eliminace toxických látek uvolňovaných při spalování cigarety. Vím, že výzkum orientovaný na eliminaci rizik pro pasivní kuřáky již započal. Obávám se ale, že tabákový průmysl nebude rozvíjet výzkum, který by eliminoval novodobé otroctví, jakým je nikotinová závislost.

Nyní bude probíhat jednání s Radou o definitivním znění směrnice, které by mohlo skončit ještě letos. V opačném případě bude „trialog“ (vyjednávání mezi Evropským parlamentem, Radou a Komisí) probíhat během řeckého předsednictví příští rok. Nesouhlasím s „pro-kuřáckým“ postojem
české vlády, který je navíc v rozporu s našimi mezinárodními závazky. Ve WHO jsme se totiž již zavázali k obdobným a i větším opatřením, než jsou obsahem této směrnice.

MUDr. Zuzana Roithová, MBA

  • KDU-ČSL
  • Místopředsedkyně KDU-ČSL
  • krajská zastupitelka

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: kdu.cz
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Oborná (ANO): V šití a nošení roušek jsme opravdu světoví

22:31 Oborná (ANO): V šití a nošení roušek jsme opravdu světoví

Komentář na facebookovém profilu k rouškám