Rozvoral (SPD): Je třeba si neustále připomínat začátek německé okupace Československa

15.03.2022 12:09 | Zprávy

Dnes je tomu 83 let (15. března 1939), kdy naši republiku násilně obsadila německá nacistická vojska a vyhlásila Protektorát Čechy a Morava, což znamenalo ztrátu naší suverenity a počátek válečných bojů II. světové války.

Rozvoral (SPD): Je třeba si neustále připomínat začátek německé okupace Československa
Foto: Archiv Radka Rozvorala
Popisek: Radek Rozvoral

Hnutí SPD si připomíná černé březnové dny roku 1939, které byly počátkem největší války v novodobých dějinách. V této válce mnoho našich mužů (otců a dědů) položilo na obranu republiky své životy, celá řada dalších jich byla vážně zraněna. Nejhorší na válce bylo, že v ní přišlo o život i mnoho žen a dětí (nejvíce v nacisty zřízených koncentračních táborech, kam byly násilně deportovány). Na všechny tyto občany nahlížíme jako na pravé vlastence, kteří si zcela právem zaslouží velký respekt a úctu. Zavazuje nás to k tomu, abychom již nikdy nedopustili, aby se něco podobného v budoucnu opakovalo.

Německou okupací Čech, Moravy a Slezska byla dovršena vojenská okupace zbylého území české části Československa, tj. území Čech, Moravy a Slezska, které Německo a Polsko do té doby neobsadilo a neanektovalo, vojsky nacistického Německa. Dne 15. března 1939 skončily šťastné dny Československa (ČSR) a začala smutná a oběťmi naplněná šestiletá německá okupace, která trvala nekonečných 2.248 černých dnů. Během této okupace jsme byli objektem plošného a cíleného nacistického teroru a vyvražďování občanů České republiky, které mělo i jednoznačně genocidní rysy a genocidní charakter.

Podle nedávno zveřejněných výstupů a výsledků bádání historiků Vojenského ústředního archívu v Praze (VHÚ) činí počet obětí německého nacismu více jak tři sta čtyřicet tisíc osob v rámci celého někdejšího československého státu. Dle VHÚ však do tohoto počtu nejsou zahrnuti lidé, kteří zemřeli po druhé světové válce na následky týrání, perzekucí, na následky věznění v koncentračních táborech a ve věznicích, na následky tzv. totálního nasazení apod. Též se uvádí, že za dobu existence nacistického protektorátu bylo v naší zemi popraveno více než osm tisíc dvě stě lidí, na sedmdesát tisíc českých Židů zemřelo v koncentračních a vyhlazovacích táborech, další tisíce osob zemřelo při nuceném nasazení na práce v tehdejším Německu, v domácím odboji zahynulo sto tisíc Čechů. Obětmi nacistického teroru se staly i celé vesnice, z těch nejznámějších Lidice a Ležáky.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Článek byl převzat z Profilu Radek Rozvoral

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Koudelka (Trikolora): Nový papež Lev XIV. a Brno

16:21 Koudelka (Trikolora): Nový papež Lev XIV. a Brno

Nový papež Lev XIV., občanským jménem Robert Francis Prevost, byl na Moravě a konkrétně v Brně.