Rozvoral (SPD): Podali jsme návrh zákona na zrušení škodlivé inkluze ve školství

15.05.2020 16:13

První úterý v květnu tohoto roku podali naši poslanci za hnutí SPD ve Sněmovně novelu školského zákona, která by měla zrušit inkluzi ve školství.

Rozvoral (SPD): Podali jsme návrh zákona na zrušení škodlivé inkluze ve školství
Foto: archiv
Popisek: Radek Rozvoral, SPD
reklama

Další důkaz o tom, že hnutí SPD prostřednictvím svých poslanců aktivně pracuje ve Sněmovně ku prospěchu našich občanů i v této mimořádné době, ovlivněné koronavirovou pandemií, dokládá i náš návrh novely školského zákona. Tento dokument je vedený jako sněmovní tisk č. 856 a byl 5. května 2020 prostřednictvím naší kolegyně Terezy Hyťhové, která je zároveň místopředsedkyní Výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu, předán k projednávání.

Jsme přesvědčeni, že navrhované změny v praxi prokáží svůj přínos, jak pro základní školy doposud zajišťující inkluzi pro ostatní žáky ve společné třídě s dětmi s mentálním postižením, tak hlavně pro samotné žáky mající těžké nebo středně těžké mentální postižení, případně více takových postižení, či autismus.

Radek Rozvoral

  • SPD
  • Člen předsednictva hnutí SPD. Předseda RK SPD STČK.
  • poslanec

Našim cílem tohoto návrhu zákona je zajištění práva na vzdělání tak, aby byl maximálně využit potenciál všech žáků. Změna zákona odstraňuje omezení práv v tomto směru u žáků v hlavním vzdělávacím proudu a také u žáků, kteří potřebují například trvalé vzdělávání se speciálním pedagogem, případně s podporou a v podmínkách, kterou není běžná základní škola schopna zajistit. Návrh zákona tedy nepodporuje potlačování speciálního školství nadměrnou inkluzí v běžných základních školách. Velkým přínosem návrhu zákona je také to, že navrhovaná úprava umožní systémově lepší využití kvalifikace učitelů, zefektivní jejich práci a zvýší kvalitu vzdělávání ve škole pro všechny žáky.

Hnutí SPD předkládá tuto novelu školského zákona po důkladné analýze vynaložených nákladů na asistenty a speciální pedagogy, kteří byli nápomocni žákům s mentálním postižením, po odezvách rodičů žáků, kterým byla asistence zajišťována, i po konzultacích se samotnými pedagogickými pracovníky působícími na těchto vzdělávacích institucích. Náš závěr po této analýze zní, že by se mělo každoročně ušetřit až šest miliard korun, které by zajisté šly v resortu školství využít lépe.

Převzato v Profilu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Fiala (ODS): Asi nikdo nemůže čekat, že vláda nějak pomůže

6:37 Fiala (ODS): Asi nikdo nemůže čekat, že vláda nějak pomůže

Koalice SPOLU rozdá 30 000 respirátorů těm, kteří je opravdu potřebují.