Rozvoral (SPD): Přímá demokracie a její podoba jako rozhodující faktor úspěchu

02.06.2017 9:40

Abychom řádně pochopili systém přímé demokracie, který již řadu let reprezentativně funguje ve Švýcarsku, je potřeba se s ním postupně seznámit. Po globálním výhledu na vývoj přímé demokracie následuje její podoba jako rostoucí faktor úspěchu.

Rozvoral (SPD): Přímá demokracie a její podoba jako rozhodující faktor úspěchu
Foto: archiv
Popisek: Radek Rozvoral, SPD
reklama

Nejlepší podoba institucí přímé demokracie je otázka, která je předmětem debat nejen ve Švýcarsku, ale v každé zemi, která řeší přímou účast občanů na veřejné správě. Následující prvky patří mezi nejdůležitější pro fungování institucí přímé demokracie a některé z nich jsou ve Švýcarsku pravidelně projednávány a revidovány:

Minimální počty podpisů: Kolik iniciátorů je zapotřebí k registraci iniciativy? Kolik jich musí být, aby se mohlo uskutečnit lidové hlasování? Kolik jich musí být, aby se mohlo uskutečnit platné lidové referendum? Vysoké požadavky, např. 5% voličstva, mohou snížit možnosti menších skupin a omezit vliv přímé demokracie.

Časové limity: Čas vymezený na shromáždění nezbytných podpisů? Reakci vlády? Parlamentní proces? Předvolební kampaň? Přiměřené časové lhůty zajišťují intenzivnější debatu a lepší šanci na shromáždění všech podpisů. Příliš krátké lhůty omezují debatu a rovněž možnosti slabších skupin.

Způsob shromažďování podpisů: Neomezené shromažďování (např. na ulicích) nebo omezený sběr pouze na veřejných úřadech? Neomezené shromažďování, které je praktikováno ve Švýcarsku, podněcuje debaty mezi iniciátory a občany. Omezení mají tendenci bránit diskusím.

Kvorum: Je stanoven minimální počet účastníků hlasování (jako procento všech hlasujících)? Ve Švýcarsku žádné takové kvorum neexistuje. V zemích s takovými limity jsou voliči hlasující „proti“ a nevoliči sčítáni, což výrazně snižuje šance na přijetí návrhu a může to podrývat demokracii jako takovou.

Tematická omezení: O jakých záležitostech nemohou občané volit? Ve Švýcarsku platí jen velmi málo omezení, např. některé části závazného mezinárodního práva. O této otázce je však vedena žhavá debata.

Právní důsledky: Jsou lidová hlasování vždy rozhodující? Anebo iniciativa pouze dostává danou otázku do programu politického jednání? Ve Švýcarsku je občanská iniciativa a referendum závazným prvkem rozhodovacího procesu.   

Přímá demokracie je velké téma a žít se s ní budeme muset chtě nechtě naučit, jak u nás, tak v celé Evropě, jelikož ona jediná je východiskem z politicko-bruselské krize. Je jedním z nejdůležitějších politických témat, které prosazuje hnutí Svoboda a přímá demokracie – Tomio Okamura (SPD), jelikož dává možnost všem občanům vyjádřit svou vůli nad jakoukoli otázkou, přímo volit a odvolávat politiky a zaručuje vymahatelnou odpovědnost politiků či soudců. Tím se z ní stává nejspravedlivější a nejdemokratičtější politický systém.

Zdroj její podoba jako rozhodující faktor úspěchu: FDFA Presence Switzerland

Převzato z profilu.

Radek Rozvoral

  • SPD
  • Člen předsednictva hnutí SPD. Předseda RK SPD STČK.
  • poslanec

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Prokop (ANO): Týdenní report z Jižního Města

22:30 Prokop (ANO): Týdenní report z Jižního Města

Minulý týden byl pro mě pracovně o něco klidnější než ten předchozí, takže dnes budu stručnější. Mým…