Jako první demokratické zřízení na našem území vznikla teprve v roce 1918 Československá republika. Demokratická éra naneštěstí neměla dlouhého trvání, protože ještě před vypuknutím 2. světové války zde byl vytvořen Protektorát Čechy a Morava pod nadvládou nacistického Německa, kde docházelo k porušování základních lidských práv i demokratických principů. Po válce převzala moc komunistická strana a nastalo dlouhé období nedemokratického režimu, které ukončila až sametová revoluce v roce 1989. Česká republika jako samostatný stát vznikla 1.1.1993, ve stejný den nabyla účinnost i Ústava České republiky.
Co se týče přímé demokracie, Listina základních práv a svobod v článku 21 uvádí možnost občanů podílet se na správě věcí veřejných přímo a ústava ponechává zákonodárci možnost upravit celostátní referendum ústavním zákonem v článku 2, k němuž zatím nedošlo, přestože byl takový návrh již několikrát projednáván. Dokonce se uvažovalo o referendu při rozdělení Československé socialistické federativní republiky.
Jedinou výjimkou je ústavní zákon o referendu o přistoupení České republiky k Evropské unii přijatý ad hoc v roce 2002, na jehož základě v roce 2004 Česká republika vstoupila do Evropské unie. V roce 2013 se poprvé v přímých volbách volil prezident republiky. Na druhou stranu v roce 1992 byl přijat zákon o místním referendu a postupně byl dvakrát novelizován a v roce 2011 nabyla účinnosti úprava referenda krajského. Je tudíž možné použít přímé demokracie na úrovni územní samosprávy, ale v rámci státu zatím ne!

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV