Stanovisko SPD k Senátu jako státní instituci je dlouhodobě známe – považujeme ho za nadbytečný a stejně tak ho vnímá i drtivá většina našich občanů, kteří to každé dva roky dokazují svým přístupem v senátních volbách, kdy jejich účast zvláště ve druhých kolech je tristní.
Ústava České republiky jako prioritní zákon platný od 1.1.1993 definuje zákonodárnou moc Parlamentu České republiky, který má dvě komory, horní a dolní. Horní komoru tvoří Senát a dolní komoru Poslanecká sněmovna. Senát je státní institucí, je nerozpustitelný a zasedá v něm 81 senátorů, kteří jsou voleni na dobu šesti let, a každé dva roky je z jedné třetiny obnovován. Senátorem může být zvolen každý občan ČR, který má právo volit a dosáhl věku 40 let. Kandidáty mohou navrhovat politické strany, hnutí, nebo sami kandidáti mohou kandidovat jako nezávislí. První volby do Senátu se konaly v roce 1996 a jeho prvním předsedou byl zvolen Petr Pithart. Senátorem nemůže být prezident, poslanec nebo soudce. Naopak senátor může být souběžně ministrem, hejtmanem nebo starostou.
V minulém týdnu se dne 14. listopadu konala volba předsedy Senátu. Předsedu volili všichni senátoři. Z prvního kola nevzešel vítěz. Přítomni byli všichni senátoři (81) a Kubera získal 35 hlasů, druhý Hampl získal 22 hlasů a třetí Horník získal 18 hlasů. Následovalo druhé kolo, do kterého postoupili první dva z prvního kola. Ve druhém kole v tajném hlasování zvítězil Jaroslav Kubera (ODS), kdy získal 46 hlasů.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV