Rozvoral (SPD): Velká Británie je od soboty opět suverénní a svobodnou zemí

03.02.2020 12:42 | Zprávy

Britové se konečně dočkali a k poslednímu lednovému dni tohoto roku zrealizovali konečnou fázi brexitu – definitivní odchod, čímž Spojené království opustilo Evropskou unii.

Rozvoral (SPD): Velká Británie je od soboty opět suverénní a svobodnou zemí
Foto: archiv
Popisek: Radek Rozvoral, SPD

Hnutí SPD velmi pozitivně vnímá a blahopřeje britskému premiérovi a zároveň lídrovi vládní Konzervativní strany Borisi Johnsonovi, že se mu podařilo zrealizovat odchod Spojeného království z Evropské unie. Britové si tento odchod odhlasovali v rámci referenda, které se uskutečnilo ve Spojeném království a Gibraltaru dne 23. června 2016 a občané se v něm vyjádřili k členství státu v Evropské unii. Většina Britů se vyslovila pro odchod z EU, neboli brexit, který byl po více jak třech a půl letech dotažen do konce.

Nyní čeká Borise Johnsona dohodnout podmínky další budoucí spolupráce, včetně obchodních vztahů s EU, které chce mít britský premiér vyjednané do konce roku. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová si stojí za svým tvrzením, že se podrobné dojednání budoucnosti vzájemných vztahů Británie a bloku 27 evropských zemí bez prodloužení přechodného období jednoduše nedá stihnout, což svědčí o tom, že vrcholové orgány EU nepracují efektivně a rychle. EU má totiž zájem přechodné období prodloužit o další dva roky a tak chce nový rozjezd Spojeného království co nejvíce přibrzdit. V rámci přechodného období musí totiž Velká Británie implementovat a dodržovat všechna nařízení EU a přispívat nemalými financemi do jejího rozpočtu.

Boris Johnson také uvedl, že více než tři miliony občanů ze sedmadvaceti unijních zemí včetně Česka se v prvních měsících po brexitu nemusí obávat žádných změn. Pokud si požádají o status usedlíka, budou moci ve Spojeném království dál žít, pracovat a využívat zdravotnického a sociálního systému. Jejich práva bude zajišťovat tzv. rozvodová dohoda, kterou premiér Boris Johnson loni v říjnu dojednal s Bruselem. Změny zřejmě nastanou až po přechodném období, kdy chce britská vláda začít prosazovat nový imigrační systém. České velvyslanectví v Británii uvádí, že v zemi žije asi 65.000 až 100.000 Čechů, přičemž jejich počet v posledních letech klesá. Britské ministerstvo vnitra v polovině ledna uvedlo, že si o status usedlíka požádalo 33.000 Čechů. Byli tak na 15. pozici hned za Slováky, kteří podali více než 57.000 žádostí. Nejvíce žádostí o status usedlíka je registrováno od Poláků, kterých v Británii žije téměř milion.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Petr Hladík byl položen dotaz

elektromobilita

Proč zrovna neziskovky?V rozpočtu je tolik peněz,že znovu bude státní rozpočet podporovat neziskovky. Ano,ať podporuje,ale jenom ty charitativní apod.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zelení: Je čas jednat

23:08 Zelení: Je čas jednat

Komentář na veřejném facebookovém profilu strany k nedostatku vody