Rusnok: Nespoléhejme pouze na evropské prostředky, spoléhejme na sebe

19.09.2013 13:25

Předseda vlády Jiří Rusnok se ve čtvrtek 19. září 2013 zúčastnil sněmu Svazu měst a obcí České republiky v Českých Budějovicích.

Rusnok: Nespoléhejme pouze na evropské prostředky, spoléhejme na sebe
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Rusnok
reklama

Ve svém projevu premiér mluvil o současném i budoucím čerpání evropských prostředků. „Přes pozitivní efekty z řady více než 40 tisíc podpořených projektů bohužel není stav čerpání některých programů dobrý. Podle aktuálních dat k červenci 2013 byla doposud vydána Rozhodnutí o poskytnutí dotace v celkové výši 690 mld. Kč, toto činí 87 % celkové alokace,“ řekl premiér s tím, že jeho vláda minimalizuje riziko dalších ztrát.

Z chyb z minulosti je podle premiéra potřeba se poučit při dalším programovacím období. „Věřím, že pomocí zavedení jednotného metodického prostředí, jednotné terminologie a plné elektronizace systému společně můžeme vytvořit průhlednou a efektivní implementaci fondů EU v ČR a přívětivé a transparentní prostředí pro příjemce,“ uvedl předseda vlády s tím, že na programovací období 2014 – 2020 je vyčleněno 23 miliard euro, a to při snížení celkového objemu unijního rozpočtu.

„Nespoléhejme se ale pouze na evropské prostředky, spoléhejme se na sebe! Bez efektivního vládnutí, rozumných prorůstových opatření, lepšího výběru daní, efektivního nakládání s veřejnými prostředky nemůžeme dosáhnout ekonomického růstu a růstu životní úrovně všech občanů. To je v rukou nejen státu, tak také vás zástupců měst a obcí!“ řekl zástupcům měst a obcí premiér Jiří Rusnok.

Premiér také připomenul, že od ledna 2013 platí zákon o rozpočtovém určení daní, který přidal zejména menším obcím, narovnal nejpropastnější rozdíly mezi obcemi a zavedl transparentnější rozdělování peněz. Česká republika se stále však nachází v hospodářské krizi. Vláda sice přijala a přijímá opatření pro oživení hospodářství. Od těch však nelze očekávat okamžité zvýšení příjmů do veřejných rozpočtů.

Certifikováno, tj. kdy peníze přicházejí z Bruselu do ČR, je však jen 260 mld. Kč, což je je třetina z celkové alokace.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Vlada.cz

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministr Hamáček: Chceme být připraveni a nenecháváme nic náhodě

18:40 Ministr Hamáček: Chceme být připraveni a nenecháváme nic náhodě

Při volbách do Poslanecké sněmovny budou opět moci volit i lidé v karanténě. Způsoby budou stejné ja…