Rykala (ČSSD): Krize v OKD

26.02.2016 8:24 | Zprávy

Dennodenně se v médiích probírá krize těžební společnosti OKD, kterou spoluvlastní podnikatel Zdeněk Bakala, miliardář, jehož jméno uvázlo každému v paměti díky bytům, které za velmi výhodných podmínek získal od státu.

Rykala (ČSSD): Krize v OKD
Foto: Hans Štembera
Popisek: Poslanec za ČSSD Adam Rykala

V této kauze se jednalo o bydlení tisíců občanů ostravsko-karvinska. V současnosti však nejde o byty, ale o více než deset tisíc zaměstnanců z celého Moravskoslezského kraje, kteří se mohou dostat do velmi svízelné situace. Pokud se doly kvůli klesající ceně uhlí opravdu zavřou, budeme muset přijít s konstruktivním řešením, na kterém se musí pracovat již nyní.

Vláda na svém zasedání několikrát probírala, jaký bude nejefektivnější postup při uzavření dolů OKD. Dle mého názoru bychom ale měli jednat mnohem rychleji a konstruktivněji. Předseda vlády situaci komentoval tím, že v našem kraji předmětní zaměstnanci dolů práci najdou, neboť dle údajů Úřadu práce disponujeme s několika tisíci volnými pracovními místy. Otázkou ale je, o jaká pracovní místa se jedná. Horníci byli po léta zvyklí na tvrdou ruční práci, nevím, jak by byli spokojeni, když by se z nich stali zahradníci či prodavači. Elegantním řešením je také urychlené uzákonění dřívějšího odchodu do penze, což se nám snad včas podaří. Ne každý horník ale splňuje podmínku věku, a proto je potřeba nejen nezaměstnané přerozdělit na již nabízená volná místa, ale také nabídnout alternativy.

Společnost New World Resources, majitel OKD, přišla se směšným a urážlivým návrhem. Vláda by podle nich měla přijít se zakázanou veřejnou podporou ve výši 150 miliónů eur. Evropská komise, která veřejné podpory ve výjimečných případech povoluje, by nejspíš záměr schválila a Česká republika by nebyla sankcionována, ale vezměme si to laickým pohledem. 4 miliardy korun, o kterých společnost NWR mluví, jsou plivnutím do tváře veškerých aktivních snah Ministerstva průmyslu a obchodu, jak daný problém řešit. Tyto peníze, přeci můžeme použít úplně jinak – hovořím o podnikatelských pobídkách na domácím trhu i v zahraničí, o výstavbě několika desítek kilometrů cest, stavbě vodních děl či železničních koridorů. Pokud dostane společnost NWR 4 miliardy korun, prý milostivě doly neuzavře.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: PV

Komunisté

Myslíte, že SOCDEM pomůže se dostat Komunistům zpět do Sněmovny? Podle mě je to přesně naopak. A vás se ptám, proč myslíte, že řada voličů i dnes volí komunisty? Nemyslíte, že je to i vaší vinou, protože neumíte dělat sociální politiku?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

KDU-ČSL: Omezení hluku ve městech a lepší ochrana lidí a zvířat

21:02 KDU-ČSL: Omezení hluku ve městech a lepší ochrana lidí a zvířat

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k omezení pyrotechniky.