SPOLU: Zrušením Úřadu pro přístup k dopravní infrastruktuře ušetříme další miliony

10.10.2023 17:17 | Tisková zpráva

Poslanci se dnes ve Sněmovně schází na řádné 78. schůzi. Ve druhém čtení projednají liniový zákon, který umožní rychlejší výstavbu strategických investic. Na programu je také změna zákona o právu občana na digitální službu nebo zákon a sociální podpoře. Ve středu a v pátek bude pokračovat mimořádná 77. schůze k úspornému balíčku.

SPOLU: Zrušením Úřadu pro přístup k dopravní infrastruktuře ušetříme další miliony
Foto: Jdeme do toho spolu
Popisek: SPOLU - koalice ODS, KDU-ČSL, TOP 09

„Jedním z prvních bodů dnešního jednání bude druhé čtení zrušení Úřadu pro přístup k dopravní infrastruktuře. Zrušení je konkrétním důkazem vlády, zde konkrétně ministra dopravy Martina Kupky, o rušení nadbytečných úřadů a snahy ozdravení veřejných financí. Jen na provozu tento krok přinese úsporu v řádu jednotek milionů korun,“ řekl Jiří Havránek, poslanec za ODS a navázal: „Na programu projednání jsou také změny zákona o právu občana na digitální službu. Díky němu bude možné nově využívat e-doklad v mobilním telefonu. Stát ve své podstatě tuto věc již zavedl – v aplikaci Portálu občana naleznete průkaz jako průkaz evidovaný státem. Nyní ale bude konečně možné, abyste se nejprve prokázali vůči státu a veřejné správě a následně i vůči soukromému sektoru. Vzhledem k tomu, že je to důležitý krok a věc, ve které předbíháme i ty státy, které s digitalizací pracují nejlépe, věřím, že nalezneme shodu i s opozicí,“ dodal Havránek.

„Mimo jiné nás čeká i projednání zákona o urychlení výstavby, takzvaný liniový zákon, a to ve druhém čtení. Musím vyzdvihnout práci hospodářského výboru, kdy se z implementační novely stává něco, co mění přístup státu v cestě lepší a rychlejší výstavby a podpory strategických investic – ať už třeba jádra nebo gigafactory,“ doplnil Havránek a přiblížil věc konsolidačního balíčku: „Ve středu a v pátek se uskuteční mimořádná schůze, na které se budeme opět věnovat úspornému balíčku. Jsem přesvědčen, že drtivá většina informací k balíčku již zazněla. Došlo ale k dohodě v rámci hlasování vedení rozpočtového výboru tak, že opravdu drtivá většina opozičních pozměňovacích návrhů bude hlasovatelná. Nedochází k žádné nové totalitě, ale naopak dáváme prostor všem, kteří chtějí představit nějaký návrh úpravy, která se úsporného balíčku týká.“

„Dnešní jednání bylo zahájeno minutou ticha za oběti útoku hnutí Hamás na Izrael. Prvním bodem dnešního jednání je usnesení Poslanecké sněmovny k tomuto teroristickému útoku. Pokračovat budeme blokem druhých čtení. Nejprve návrhem ministra Martina Kupky v souvislosti se zrušením úřadu pro přístup k dopravní infrastruktuře a následovat bude zákon o léčivech a tři tisky z dílny MPSV. Dnešní jednání bychom měli završit vládním návrhem zákona v prvním čtení o právu na digitální služby. Nevíme, jak bude probíhat začátek dnešního jednání ze strany opozice, ale tyto body bychom chtěli dnes bezpodmínečně projednat. Ve čtvrtek po písemných interpelacích budeme chtít projednat ve druhém čtení liniový zákon a pak blok prvních čtení – vládní návrh novely zákona Lex Ukrajina a poté dva tisky – zákon o munici a zákon o zbraních a střelivu. Ve středu a v pátek se budeme věnovat opět ozdravnému balíčku. Zítra navrhneme jednání po 14. hodině, lze ale předpokládat, že to opozice vetuje. Je pouze v rukou opozičních poslanců s přednostním právem, jestli pustí ke slovu kolegy, kteří tohle právo nemají. Naším cílem je každopádně hlasovat o balíčku v tomto týdnu,“ shrnul předpokládaný průběh týdne předseda poslaneckého klubu TOP 09 Jan Jakob.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

MUDr. Milan Brázdil byl položen dotaz

Podle mě dezinformujete vy, když tvrdíte, co tvrdíte

Dobrý den, pane Brázdile, obracím se na vás zde, protože mi to přijde důvěryhodnější, i když mi zřejmě neodpovíte, snad si to aspoň přečtete. Jestli vás zajímá, co si myslím o korespondenční volbě tak vám řeknu, že je mi to úplně jedno, spíš mě štve, že vy poslanci (koalice i opozice) řešíte právě t...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kordová Marvanová: Nejvíc štve nechuť Ministerstva vnitra ke zpřísnění zbraňové legislativy

23:08 Kordová Marvanová: Nejvíc štve nechuť Ministerstva vnitra ke zpřísnění zbraňové legislativy

Reakce na svém veřejném facebookovém profilu na závěry vyšetřování zásahu Policie ČR na Filozofické …