STAN: Rezignace úspěšných lidí už nehrozí, Sněmovna nám dala za pravdu

28.02.2018 19:14

Stávající podoba zákona o střetu zájmů je důvodem pro rezignaci úspěšných, schopných a slušných lidí na funkce v komunální politice. Starostové a nezávislí tomuto exodu chtějí zabránit, Sněmovna jim dnes dala zelenou.

STAN: Rezignace úspěšných lidí už nehrozí, Sněmovna nám dala za pravdu
Foto: STAN
Popisek: STAN
reklama

„Nynější majetková přiznání komunálních politiků na malých obcích jsou jako pozvánka pro zloděje. Jsou anonymně dostupná komukoliv, takže po návratu z dovolené v řadě případů čekalo obecní zastupitele nepříjemné překvapení. Povinnost zveřejňovat majetek mají i blízcí obecních politiků a političek. To vede k tomu, že řada úspěšných, schopných a slušných lidí na funkce v obci raději rezignovala nebo už předem vzdala možnost další kandidatury,“ říká poslankyně STAN Věra Kovářová.

Povinnost zveřejňovat majetek online se ze zákona o střetu zájmů týká všech veřejných činitelů, včetně uvolněných zastupitelů, neuvolněných radních a starostů bez ohledu na velikost obce.

„Změna by se nově měla týkat všech obcí a měst, kromě těch statutárních. Důvěrné informace veřejných činitelů z menších obcí a měst budou v registru oznámení nadále k dispozici pro finanční správu, policii nebo zpravodajské služby, nikoliv ale veřejnosti. Ve statutárních městech budou veřejnosti informace stejně dostupné jako doposud,“ dodává autorka iniciativy Kovářová.

Sněmovna novelu zákona o střetu zájmů pustila do druhého čtení.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kovářová (STAN): Situace v mnoha neúplných rodinách naráží na dno

21:43 Kovářová (STAN): Situace v mnoha neúplných rodinách naráží na dno

Projev na 87. schůzi Poslanecké sněmovny 3. března k návrhu zákona o jednorázovém mimořádném rodičov…