Šafránková (SPD): Co s důchodovým systémem?

21.09.2022 16:57 | Zprávy

Co se týče aktuálního řešení situace našich důchodců i ohledně reformy důchodového systému máme, jako hnutí SPD, jasnou představu, co je nezbytné a nutné v tomto směru dělat a změnit.

Šafránková (SPD): Co s důchodovým systémem?
Foto: Daniela Černá
Popisek: Poslankyně SPD Lucie Šafránková

Nespravedlivé valorizace a co s tím

Akutním problémem je podoba důchodových valorizací. Veškeré valorizace důchodů, řádné i mimořádné, vyplývají ze zákona o důchodovém pojištění. Jejich velkým problémem je legislativní a praktický design jejich nastavení a fungování, který vyžaduje co nejrychlejší revizi, protože silně znevýhodňuje nízkopříjmové důchodce. A to tím, že tyto valorizace jsou založeny buď pouze (ty mimořádné), anebo naprosto dominantně (řádné, lednové) na zvyšování procentní (tzv. zásluhové), u každého důchodce různě vysoké, složky důchodu. S rostoucí výší důchodu tak roste i míra a hodnota jeho zvýšení – a naopak. Což je krajně nespravedlivé.

V důsledku toho je totiž životní situace nízkopříjmových důchodců rok od roku horší, jelikož jejich příjmy se, oproti těm ostatním, stále výrazněji propadají a zaostávají za nimi. A jsou, zejména v současné době enormního zdražování základních životních potřeb, jednou z nejohroženějších sociálních skupin u nás. To musí skončit. Občané, kteří celý život poctivě pracovali pro český stát, si zaslouží prožívat důstojné stáří!

My v SPD naopak dlouhodobě navrhujeme jinou konstrukci zvyšování důchodů: o stejnou nominální částku všem jejich příjemcům, bez ohledu na celkovou výši jejich důchodu, tzn. bez ohledu na výši jeho procentní zásluhové složky. Což znamená, aby se toto zvyšování odvíjelo pouze od základní složky důchodů, která je pro všechny jejich příjemce stejná (nyní 10 procent z průměrné mzdy – 3 900 Kč měsíčně). Tedy aby zvyšování důchodů bylo definováno určitým procentním podílem ze základní výměry důchodu.

Za stávajících poměrů, dokud nedojde k příslušné změně zákona, kterou připravuji, bychom tedy preferovali, aby nízkopříjmoví důchodci (s nižším než průměrným důchodem) obdrželi k zákonné valorizaci ještě další mimořádný finanční vyrovnávací příspěvek, což jsem i v minulých letech několikrát navrhovala ve Sněmovně. A přesně z těchto důvodů jsem i nedávno za hnutí SPD vypracovala a podala novelu zákona o důchodovém pojištění, která by základní, pro všechny stejnou, složku důchodu mimořádně navyšovala ze současných 10 procent průměrné mzdy (nyní je to 3 900 Kč) na 13 procent průměrné mzdy - což by znamenalo jednorázové zvýšení všech důchodů o cca 1 800 Kč měsíčně.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Článek byl převzat z Profilu Bc. Lucie Šafránková

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Článek obsahuje štítky

důchodová reforma , důchody , SPD , Šafránková

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Bc. Tomáš Kubín byl položen dotaz

Lídři EU se shodly na zvýšení tlaku na Rusko

Dobrý den, mám pár dotazů, k tomu, co pořád slyšíme. Kdo jsou to ti lídři EU? Kdo jim dal mandát něco rozhodovat a vyjednávat? A schvalujete to, co vyjednají pak i vy poslanci? Jestli ne, tak k čemu vás volíme, když pak rozhodují jiní? Neměli by ti, co jsou voleni občany mít ten nejsilnější mandát? ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zálom (Svobodní): Niedermayer je prostě darebák

14:12 Zálom (Svobodní): Niedermayer je prostě darebák

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k europoslanci Niedermayerovi.