Šafránková (SPD): Nevzdávám boj za pomoc živnostníkům

04.06.2021 13:03

Včera jsem podala dva nové návrhy zákonů na podporu našich živnostníků – osob samostatně výdělečně činných (OSVČ) - těžce zasažených nejrůznějšími dopady epidemie koronaviru a souvisejících vládních omezujících opatření.

Šafránková (SPD): Nevzdávám boj za pomoc živnostníkům
Foto: Archiv L. Šafránkové
Popisek: Lucie Šafránková, poslankyně Parlamentu ČR za hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD). Místopředsedkyně sněmovního Výboru pro sociální politiku. Členka Zastupitelstva města Brna.

Odpuštrění pojistných odvodů

Jde o návrhy na odpuštění povinných plateb sociálního a zdravotního pojištění těmto živnostníkům na období od 1. července do 31. prosince letošního roku.

V oblasti sociálního pojištění současně navrhuji, aby tato doba byla našim živnostníkům i nadále započítávána do povinné doby pojištění pro budoucí výpočet jejich starobních důchodů., aby nebyly nijak narušeny a omezeny jejich budoucí zasloužené a oprávněné důchodové nároky.

Zdravotní pojištění, které je pro každého ze zákona povinné, by měl dle mého návrhu po dobu těchto šesti měsíců za tyto živnostníky hradit stát, stejně tak, jako je tomu např. u nezaměstnaných, studentů a u jiných tzv. státních pojištěnců.

Anketa

Vážíte si exprezidenta Václava Klause?

37%
32%
hlasovalo: 18273 lidí

Čeští živnostníci jsou sociální a profesní skupinou, která byla epidemií koronaviru, nouzovým stavem a vládními omezeními silně poškozena. Hnutí SPD, i já osobně, stojíme pevně na jejich straně a dokazujeme to i konkrétními činy.

Vláda proti živnostníkům

Velmi obdobné návrhy jsem předložila již počátkem letošního roku. Konkrétně se tehdy jednalo o odpuštění povinných odvodů sociálního a zdravotního pojištění pro OSVČ od začátku  ledna do konce června letošního roku.

Vláda k těmto mým návrhům tenkrát zaujala negativní stanovisko a vládní většina je v Poslanecké sněmovně odmítla zařadit na program jednání. Vláda hnutí ANO a ČSSD, tehdy ještě s podporou KSČM,  tím opět prokázala, že těžkou situaci našich živnostníků odmítá řešit a že jí na nich v podstatě nezáleží.

Pro hnutí SPD je naopak podpora živnostníků a dalších pracujících lidí, zejména nyní, v době nastupující ekonomické a sociální krize, jednou z hlavních programových priorit. A proto se nevzdáváme a pracujeme dál – a proto znovu podávám tyto dva návrhy, jejichž cílem je pomoc našim živnostníkům při obnově a restartu jejich podnikání.

(převzato z Profilu)

Bc. Lucie Šafránková

  • SPD
  • poslankyně, místopředsedkyně Výboru pro sociální politiku
  • poslankyně

Článek byl převzat z Profilu Bc. Lucie Šafránková

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pekarová Adamová (TOP 09): Gratuluji nově zvolenému předsedovi Pavlu Jandovi

8:35 Pekarová Adamová (TOP 09): Gratuluji nově zvolenému předsedovi Pavlu Jandovi

Klub starostů TOP 09 má nové vedení, předsedou se stal Pavel Janda.