Šafránková (SPD): Pomáhat a chránit? Ano – všem a spravedlivě

11.02.2021 15:45

Dnes jsem ve Sněmovně předložila jménem poslaneckého klubu hnutí SPD dva pozměňovací návrhy k vládnímu k návrhu zákona o mimořádném příspěvku zaměstnancům při nařízené karanténě.

Šafránková (SPD): Pomáhat a chránit? Ano – všem a spravedlivě
Foto: Archiv L. Šafránkové
Popisek: Lucie Šafránková, poslankyně Parlamentu ČR za hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD). Místopředsedkyně sněmovního Výboru pro sociální politiku. Členka Zastupitelstva města Brna.

Proč se pořád zapomíná na živnostníky?

V prvním z nich jsem bojovala za to, aby nárok na tento příspěvek měly i osoby samostatně výdělečně činné – naši živnostníci - kterým byla nařízena karanténa a které jsou zároveň účastny na nemocenském pojištění, pokud bylo uzavřeno nejpozději 1. února letošního roku.

Nevidíme totiž jediný důvod pro to, aby tito živnostníci neměli v době epidemie koronaviru v situaci, kdy je jim nařízena karanténa, stejné právní a finanční podmínky jako nemocensky pojištění zaměstnanci. Bylo by to oprávněně možné vnímat jako jejich diskriminaci, i jako určitý trest za jejich zodpovědné chování.

Anketa

Chcete, aby vláda Andreje Babiše dovládla do voleb?

84%
9%
hlasovalo: 25314 lidí

Stav, kdy by nemocensky pojištění živnostníci na tento příspěvek nárok neměli, by působil velmi demotivačně a tito občané by z důvodu obav o svoji příjmovou a existenční úroveň mohli inklinovat k přecházení nákazy či k oddalování anebo vyhýbání se příslušnému testování. Se všemi myslitelnými negativními důsledky pro ně samotné i pro celou společnost.

Nesmyslná šikana zaměstnanců s nízkými příjmy

Náš druhý pozměňovací návrh směřoval k tomu, aby byl tento mimořádný příspěvek vyplácen všem zaměstnancům (i živnostníkům) ve stejné a jednotné výši - tedy 370 korun za každý kalendářní den trvání nařízené karantény bez jakýchkoliv dalších omezení. Zatímco vládní návrh jej požaduje „zastropovat“, pokud by v součtu se standardní náhradou mzdy překročil hranici 90 procent jejich běžného pracovního příjmu za stejnou dobu (10 dní).

Toto opatření má pomoci zejména zaměstnancům s nižšími příjmy. Není podle nás ospravedlnitelné a odůvodnitelné, aby jim byl tento mimořádný příspěvek jakkoli krácen. V současné době by to znamenalo významný zásah do jejich příjmové situace a také riziko, že nebudou moci zaplatit všechny své povinné výdaje typu nájemného a záloh na energie.

Jestliže se v případě tohoto mimořádného karanténního příspěvku má jednat o účinný nástroj boje proti šíření nebezpečné virové nákazy, který bude motivovat naše občany k dobrovolnému testování a několikadenní povinné izolaci se všemi jejími omezeními, včetně těch finančních a ekonomických, musí být - s ohledem na elementární spravedlnost - vyplácen všem českým občanům, zaměstnancům i živnostníkům, kteří splní podmínky pro jeho přiznání, v jednotné výši.

Bohužel, většina přítomných poslanců si zřejmě myslí opak, a naše návrhy nebyly přijaty.

(převzato z Profilu)

Bc. Lucie Šafránková

  • SPD
  • poslankyně, místopředsedkyně Výboru pro sociální politiku
  • poslankyně

Článek byl převzat z Profilu Bc. Lucie Šafránková

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Malačka (ČSSD): Na Mikulášské náměstí se vrátí kašna. Stát by měla do konce roku

19:18 Malačka (ČSSD): Na Mikulášské náměstí se vrátí kašna. Stát by měla do konce roku

V trojúhelníkovém cípu na Mikulášském náměstí, kde se sbíhají ulice U Branky a Velká Mikulášská zauj…