Šarapatka (Úsvit): Islámský chalífát v Iráku

09.07.2014 20:32

Vyhlášení chalífátu v Iráku a Sýrii je, kromě hrozby, kterou přináší pro Západ a celý svět, velmi kontroverzní také z náboženských důvodů, neboť ne všichni muslimové jsou vyznavači takto sektářského pojetí své víry.

Šarapatka (Úsvit): Islámský chalífát v Iráku
Foto: Úsvit přímé demokracie
Popisek: Ing. Mgr. Milan Šarapatka PhD.
reklama

Je zřejmé, že se Islámskému státu v Iráku a Levantě (ISIL) v boji o dominanci brzy střetne s dosavadním hegemonem extrémního islámu, al-Káidou, a to zejména kvůli požadavku ISIL, aby všechny ostatní džihádistické skupiny přísahaly ISIL a jeho myšlenkám věrnost. Na druhé straně to jistě vyvolá nadšení  u některých skupin bojovníků al-Káidy, které ISIL budou vnímat jako stoupající hvězdu globálního džihádu.

Riziko zběhnutí od al–Káidy k ISIL je značné, zejména v severní Africe, kde již několik džihadistických skupin, nebo  jejich části, své sympatie k ISIL vyjádřilo.

Podporu ISIL vyjadřuje také významný počet příznivců radikálních islamistů například v Jemenu.

Na druhou stranu je pravděpodobné, že muslimové po celém světě budou jako celek reagovat na toto vyhlášení negativně. Otázkou je, kolik islámských radikálů, kteří se v současné době řadí mezi nenásilné, se k ISIL přidá, a kolik jich naopak ISIL svým sektářským přístupem odradí. Pro ISIL je to sázka s vysokým rizikem. Může mnoho ztratit, nebo naopak hodně získat, a to například podporu radikální části islámské populace. Není třeba zdůrazňovat, co by to znamenalo, pokud by se k sektářskému výkladu islámu přidali sta tisíce ortodoxních věřících muslimů po celém světě - totální chaos na blízkém a středním vývoje a krvavé boje mezi Šíity a Sunnity nejen v oblasti, ale v  celém světě, kde dnes muslimové žijí.

Mgr. Ing. Milan Šarapatka, PhD., poslanec a expert hnutí Úsvit na zahraniční politiku, 12 let působil jako velvyslanec ČR v islámských zemích

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Úsvit přímé demokracie
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministryně Schillerová: Chceme zjednodušit a hlavně zlevnit problematiku stravenek

18:33 Ministryně Schillerová: Chceme zjednodušit a hlavně zlevnit problematiku stravenek

Projev na 54. schůzi Parlamentu České republiky dne 7. července k návrhům k vládnímu návrhu zákona,…