Scherfer (SOCDEM): Problémy českého zdravotnictví z pohledu nelékařského zdravotního personálu

31.01.2025 11:17 | Monitoring

Zdravotnictví v České republice čelí mnoha výzvám, které ovlivňují jak kvalitu péče o pacienty, tak pracovní podmínky zdravotnického personálu. Nelékařský zdravotní personál, zahrnující zdravotní sestry, zdravotnické asistenty a další specialisty, hraje klíčovou roli v zajištění efektivního fungování zdravotnických zařízení.

Scherfer (SOCDEM): Problémy českého zdravotnictví z pohledu nelékařského zdravotního personálu
Foto: Archiv RS
Popisek: Radek Scherfer

Tento článek se zaměřuje na hlavní problémy, s nimiž se tito pracovníci potýkají, a nabízí možná řešení. V následujících řádcích se podrobněji podíváme na nedostatek personálu, dlouhé čekací doby, vysoké finanční nároky, nedostatečnou komunikaci a centralizaci péče. Pojďme se tedy ponořit do detailů těchto klíčových otázek a hledat způsoby, jak zlepšit české zdravotnictví.

Nedostatek personálu

Nedostatek nelékařského zdravotnického personálu je způsoben nedostatečným početem absolventů zdravotnických škol, odchody zdravotnického personálu do zahraničí za lepšími pracovními podmínkami a platy a zároveň vysoký průměrný věk zdravotníků, kteří posléze odcházejí do důchodu a nejsou v dostatečném množství nahrazeni nově příchozími do oboru.

  • Výuka a praxe
    Nedostatečná kapacita zdravotnických škol způsobuje, že mnoho zájemců o studium se na obor nedostane. Praxe bývá často omezená kvůli nedostatku příležitostí v nemocnicích a dalších zdravotnických zařízeních. Přitom je kvalitní praktická výuka nezbytná pro získání potřebných dovedností a zkušeností. 
  • Migrace zdravotnického personálu
    Řada zdravotníků odchází do zahraničí, kde je lákají lepší pracovní podmínky, vyšší mzdy a možnosti kariérního postupu. Tento trend dále prohlubuje nedostatek kvalifikovaných pracovníků v českém zdravotnictví.
  • Aging workforce
    Průměrný věk zdravotnického personálu roste, takže mnozí odejdou brzy do důchodu bez adekvátních náhrad. To představuje výrazný problém hlavně v některých specializovaných oborech, kde je získání nových pracovníků obtížné.

Dopady a možná řešení
Přetížení zdravotnického personálu vede ke zvýšenému riziku rozvoje syndromu vyhoření, vyšší chybovosti a snížení kvality péče o pacienty. Mnozí pracují nad rámec svých sil a dlouhodobě trpí chronickou únavou, což se negativně odráží na jejich zdraví i osobním životě. Řešení spočívá ve zvýšení kapacit zdravotnických škol, zlepšení pracovních podmínek a růstu platů a mezd. Pomoci mohou také motivační programy včetně podpory dalšího vzdělávání a kariérního rozvoje zdravotníků.

Dlouhé čekací doby

Dlouhé čekací doby jsou často důsledkem nedostatku zdravotnického personálu, omezených kapacit zdravotnických zařízení, složitých administrativních postupů a centralizace specializované péče pouze do několika nemocnic.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Migrace

Kritizujete Rakušana za jeho migrační pakt. Na druhou stranu, jak jste si s migrací poradili vy? Co jste udělali proto, abyste zabránili nelegální migraci? Vy jste byla ministryní před Rakušanem a podle mě jste si vedla stejně špatně

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Klán (KSČM): Krvavé pero neoliberální historiografie aneb Jak vláda Petra Fialy přepisuje dějiny

4:31 Klán (KSČM): Krvavé pero neoliberální historiografie aneb Jak vláda Petra Fialy přepisuje dějiny

V posledních letech jsme svědky velice nebezpečného trendu – snahy vládnoucích neoliberálních elit p…