Schillerová (ANO): Sečteno, podtrženo, je to 45 miliard na úkor schodku

30.09.2022 21:01 | Zprávy
autor: PV

Projev na 35. schůzi Poslanecké sněmovny 30. září 2022 ke zvýšení státního rozpočtu i deficitu.

Schillerová (ANO): Sečteno, podtrženo, je to 45 miliard na úkor schodku
Foto: Hans Štembera
Popisek: Exministryně financí Alena Schillerová

Děkuji, paní místopředsedkyně. Já děkuji panu ministrovi financí. Myslím si, že je korektní poděkovat. Neodpustím si jeden dovětek, aniž bych ho tady chtěla teď nějak týrat, a to je ten, že bych to očekávala včera. Včera to mělo padnout. Když už odpustím, že to napadlo na tiskové konferenci v pondělí, a tak dále, sama jsem byla čtyři roky ministryní financí, z toho přes dva roky ve velmi turbulentní krizové době, takže asi málo kdo vám rozumí jako já, v čem se nacházíte a co řešíte. Moc dobře to vím. Ale prostě mělo to tady padnout včera.

Neměli jsme zjišťovat ze systému, že tam je dalších 38 miliard. Chápu to správně, že 7 miliard je vlastně na úkor mandatorních výdajů tak, jak to tady prezentoval pan ministr Jurečka včera, což je také nepochopitelné, ale budu teď velkorysá. 30 miliard je na pomoc velkým podnikům, tomu rozumím, a pak jsem tam viděla 8 miliard na vrub státního dluhu? (Obrací se k ministrovi Stanjurovi.) Bylo v tom návrhu. Aha, na úsporný tarif, rozumím, to znamená na těch vlastně deset, co mělo být vyplaceno bez obnovitelných zdrojů letos. Tak to už chápu, rozumím tomu, takže sečteno, podtrženo je to 45 miliard na úkor schodku. A je korektní tedy říct, my se samozřejmě poradíme na klubu, co bude mít naši podporu, co nebude. Je možné, že to podpoříme. Ale je korektní říct, že schodek, a máte na tom zřejmě pětikoaliční shodu, a máte tady většinu, na rok 2022 bude 375 miliard. Beru toto vysvětlení, ale jak říkám, mělo padnout včera. Děkuji.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Renáta Zajíčková byl položen dotaz

Zákaz mobilů ve školách

Znamená zákaz mobilů ve školách izolaci od technologií? Podle mě ne a souhlasím s vámi, že digitální gramotnost nebo jak to nazvat je třeba rozvíjet, ale je třeba řešit i socializaci dětí, kterou dnes nahrazují právě telefony, tablety apod. a to podle mě není dobře.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zajíčková (ODS): Školství se s Babišovou vládou změní ve skanzen

10:02 Zajíčková (ODS): Školství se s Babišovou vládou změní ve skanzen

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu ke školství.