Schillerová (ANO): Teď už se s pravdou a láskou otravovat nemusíte ani naoko

20.11.2023 13:09 | Ze sítí

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k rozdílu mezi předvolebními sliby a současnými kroky vlády Petra Fialy

Schillerová (ANO): Teď už se s pravdou a láskou otravovat nemusíte ani naoko
Foto: Archiv AS
Popisek: Alena Schillerová (ANO)

Václav Havel si rád půjčoval chytré myšlenky a díky tomu měly jeho projevy šťávu. Bohužel jeho nejznámější motto „Pravda a láska musí zvítězit nad lží a nenávistí“ se časem vyprázdnilo. Dokonce ho začali používat ti, kteří lžou, proti těm, které nenávidí.

Dva roky před svou smrtí a dvacet let od Sametové revoluce se Václav Havel ke své legendární větě vrátil. Na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy pronesl slova, inspirovaná filozofem Josefem Šafaříkem. Měl by je znát každý, kdo chce mluvit o pravdě a lásce:

„Je velký rozdíl mezi informací a pravdou. Za pravdu, na rozdíl od informace, někdo ručí. Toto osobní ručení se mi zdá být bytostnou složkou pravdy. Tím, že je ve zvolání obsažená i láska, tak jakýmsi prstíčkem poukazuje právě k tomu osobnímu ručení, čemusi velmi lidskému a svým způsobem velmi riskantnímu, čím je ta pravda zaručována.“

A teď se posuňme do roku 2017. Slovo má někdo docela jiný než Václav Havel. Hovoří Petr Fiala, který vede svou ODS do voleb: „Můžete se spolehnout, že snížíme daně a zvýšíme příjmy. Můžete se spolehnout, že z ekonomického růstu budou bohatnout všichni a spravedlivě. Můžete se spolehnout, že zachováme silné Česko v silné Evropě.“

Jaká je pravda? Fialova vláda zvyšuje daně a energetické poplatky o 124,5 miliardy a snižuje ekonomickou výkonnost státu až o 107 miliard. Reálné mzdy klesly Čechům nejvíc ze všech měřených zemí celého světa a k tomu 350 miliard odteklo z účtů rodin a firem na účty výrobců energií. Zahraniční média píšou, že pod Fialovým vedením se z České republiky stal „nemocný muž Evropy“.

Anketa

Líbily se vám letošní oslavy 17. listopadu?

2%
86%
hlasovalo: 13429 lidí

Takže já se ptám, kde je to osobní ručení za pravdu, jak o něm mluvil Václav Havel, pane současný premiére? Žádné není, viďte. Proto taky věci, které říkáte, nemohou být z principu pravda a nemyslel jste je tak ani ve chvíli, kdy jste je vyslovil.

Bylo to jen divadlo. Přesněji řečeno lež. Nebyla to ale dost úderná lež, aby vám v roce 2017 vyhrála volby. Proto jste v roce 2021 nasadili ještě silnější kalibr a začali lidi vyloženě strašit. Dali jste na plakáty Babiše s Putinem, a ještě jste se spojili pět proti jednomu, abyste získali přesilu 108 poslanců. Teď už se s pravdou a láskou otravovat nemusíte ani na oko.

Ráda bych vám ale k výročí 17. listopadu vzkázala ještě jednu větu z přednášky pana prezidenta Havla na filozofické fakultě: „Bytostnou součástí pravdy, na kterou se zapomíná, je nadhled. Já si myslím, že když se někdo bere příliš vážně, začíná být podezřelý.“

Pamatujme na tato slova, přátelé.

reklama

autor: PV

Radek Koten byl položen dotaz

interpelace

Když vláda nereaguje na vaše interpelace, jaké jsou vaše další možnosti získat odpovědi, pokud nějaké jsou? Myslel jsem, že odpovědět do 30 dnů vláda, respektive tázaný musí ze zákona.A druhá věc, jak víte, že čísla,co vám možná premiér někdy dodá, budou pravdivá?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hejtman Schrek: Do školy na kole, elektrokola bude možné nabít díky střešní fotovoltaice

23:08 Hejtman Schrek: Do školy na kole, elektrokola bude možné nabít díky střešní fotovoltaice

Žáci pelhřimovského gymnázia a obchodní akademie mohou na jaře vyrazit do školy na kole. V areálu no…