Schwarzenberg (TOP 09): Instituce ombudsmana se pořád ještě setkává s nedůvěrou

29.06.2016 15:42 | Zprávy

Projev na 48. schůzi sněmovny 29. června 2016 k Vládnímu návrh zákona, kterým se mění zákon o Veřejném ochránci práv:

Schwarzenberg (TOP 09): Instituce ombudsmana se pořád ještě setkává s nedůvěrou
Foto: Hans Štembera
Popisek: Karel Schwarzenberg

Po pravdě řečeno, teprve po druhé světové válce pozvolna vnikla instituce Veřejného ochránce práv, dodnes se často nazývá právě skandinávským jménem ombudsman, do ústavních pořádků střední Evropy. A jak to často s novými věcmi bývá, pořád se ještě potkává s nedůvěrou.

Nicméně musíme všichni uznat, že se severské demokracie ve dvacátém století ukázaly jako velice solidní a opravdu co se týká obrany lidských práv a podobných věcí se opravdu osvědčily. A to i díky instituci Veřejného ochránce práv. Já vím, že otázka rozšíření práv a pravomocí Veřejného ochránce práv je u nás dosti diskutovaná otázka. Existují zde různé názory na to. Já, po pravdě řečeno, se přikláním k tomu, abychom odsouhlasili mírné rozšíření těchto pravomocí, které jsou teď navrženy. Nejenom poněvadž jsme měli opravdu štěstí, že jak ministr Motejl, tak paní Šabatová opravdu svůj úřad zastávali nestranně a opravdu byli ochránci lidských práv, ale ještě z jiného důvodu. Přiznávám, že jsem se vždycky cítil jako žák slavného učitele ústavního práva Karl Poppera, který se proslavil, byť pocházel pokud vím z Vídně, na Novém Zélandě, potom na nejslavnějších britských univerzitách a dokonce ještě ve vysokém věku dostal čestný doktorát Karlovy univerzity jako jeden z nejslavnějších ústavních právníků na světě.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Jak se postavíte k výsledku voleb?

Budete respektovat vůli voličů a dáte šanci sestavit vládu tomu, kdo volby vyhraje? Řeší se teď třeba jmenování Babiše, který je trestně stíhaný, ale jestli to lidem nevadí a zvolí ho, neměl by dostat šanci sestavit vládu? A byl byste pro, aby trestně stíhaný člověk nemohl kandidovat? Třeba mě by to...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Balaštíková (ANO): Tohle není řešení. To je další výsměch

22:11 Balaštíková (ANO): Tohle není řešení. To je další výsměch

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k drahým potravinám.