Sečkár (Svobodní): V nouzi poznáš stát

02.11.2020 21:34

Očekávané prodloužení nouzového stavu je především zástěrkou neschopnosti vlády připravit včas účinná opatření a jasný plán, jak se vypořádat s podzimním návratem nemoci COVID-19.

Sečkár (Svobodní): V nouzi poznáš stát
Foto: Svobodní
Popisek: Svobodní, logo.
reklama

Zatímco dění na jaře šlo s přimhouřením očí vysvětlit jako cosi nového a nečekaného, půlroční mrhání časem, penězi daňových poplatníků a důvěrou voličů, jaké naše vláda předvedla, pochopit nelze.

Je fakt, že bez vyhlášení nouzového stavu by stát pravděpodobně nebyl schopen koronavirus řešit ani tak podivně a chaoticky, jako to dosud činí, protože by se utopil ve svých vlastních nesmyslných zákonech. To však pokládám za tristní výsledek fungování této i předchozích vlád. Nouzový stav by měla být krajní možnost, když nečekanou vnější příčinou selžou předem připravené a zavedené postupy. Pokud „normální“ stav neumožňuje dostatečně pružně reagovat na pozvolna se rozvíjející krize, je to vina současných i minulých zákonodárců, že společně vypěstovali právní džungli, kvůli níž stát stále častěji nepomáhá, nýbrž škodí občanům a nyní i sám sobě.

Prodloužení nouzového stavu lze nyní s obrovským vykřičníkem omluvit nutností rychle řešit vzniklou situaci a nemožností změnit poměry okamžitě. Jakmile to však jen trochu půjde, je nezbytné se k této debatě vrátit. Nepřehledné zákony je třeba přepracovat a radikálně snížit jejich počet. Musíme státu umožnit, aby fungoval kvalitně a pružně v oblastech, kde je ho zapotřebí, a naopak zamezit jeho škodlivému působení tam, kde si lépe poradí soukromý sektor a sami lidé.

Dlouhodobě prosazuju právě takový štíhlý a efektivní stát. Nyní je vhodná chvíle začít o něm vážně uvažovat.

Ing. Alois Sečkár

  • Svobodní
  • Volby za námi, práce před námi...
  • mimo zastupitelskou funkci

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministryně Dostálová: Poslaneckou sněmovnou prošla novela zákona o podpoře regionálního rozvoje

6:27 Ministryně Dostálová: Poslaneckou sněmovnou prošla novela zákona o podpoře regionálního rozvoje

Poslanecká sněmovna schválila ve třetím čtení novelu zákona o podpoře regionální rozvoje, kterou pře…