Seďa (ČSSD): Bezpečné Česko v bezpečné Evropě

23.05.2019 16:14 | Zprávy

Je rozdíl mezi populisty, kteří zneužívají bezpečnostní hrozby ke své popularitě a zodpovědnými politiky, kteří tyto bezpečnostní hrozby eliminují.

Seďa (ČSSD): Bezpečné Česko v bezpečné Evropě
Foto: archiv A. Seďa
Popisek: Bývalý poslanec Antonín Seďa (ČSSD)

Omlouvám se pořadatelům bezpečnostní konference, kterou pořádalo již po desáté Středisko bezpečnostní politiky IPS FSV UK, za převzetí názvu konference pro můj článek. Nicméně výstižně charakterizuje dnešní stav naší země, která je na čele bezpečných zemí světa. Za to zaslouží poděkování nejen bezpečnostní složky a zpravodajské služby, ale i celá bezpečnostní komunita a politici, kteří se vážně a zodpovědně bezpečnostní situací zaobírají. A to přesto či právě proto, že existuje celá řada politiků, kteří se mediálně snaží přenést bezpečnostní problémy do ČR.

Na výše zmíněné konferenci trefně definoval současné bezpečnostní problémy a hrozby politologický sociolog Václav Bělohradský. Ten vidí současné problémy jako trosky studené války, které se nepodařilo odklidit. Pak se není co divit zhoršené bezpečnostní situaci na Blízkém a Středním Východě, zamrzlým a postupně rozmrazovaným náboženským či národnostním konfliktům, zvyšujícímu se napětí mezi silnými a regionálně významnými zeměmi, ale i krizí liberalismu a hodnotové politiky v demokratických zemích. Nejen Brexit, hnutí žlutých vest, růst nacionálních a populistických stran, ale i vzrůstající kritika Evropské unie ukazují, že je třeba rekonstruovat demokracii. A to nejen v samotné Evropské unii.

Obecně se bezpečnost často rozlišuje na vnější a vnitřní bezpečnost, přitom obé spolu nejen souvisí, ale vzájemně se výrazně ovlivňují. Nekontrolovaná a špatně zvládnutá nelegální migrace ukázala na slabé stránky demokracie a přes všechny přijatá opatření problém nezmizel. Naopak lze v budoucnu očekávat příliv migrantů, ať již legálních či nelegálních z afrických zemí. V tamních zemích totiž existuje obrovská chudoba, nedostatek potravin a pitné vody, roste náboženské a národnostní napětí, zvyšuje se počet obyvatel i radikalizace společnosti. Zde je třeba vyhodnotit skutečné příčiny tohoto stavu a za pomocí rozvojové a humanitární pomoci přispět ke stabilitě tohoto a nejen tohoto regionu. Protože samotná bezpečnost závisí na společenské, ekonomické a politické stabilitě v zemi.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

PhDr. Lubomír Zaorálek byl položen dotaz

Na kolik je pro vás téma bezpečnosti prioritou?

Jak byste k zajištění naší obrany a bezpečnosti přistupovali vy? Chápu dobře, že nejste pro navyšování výdajů na naši obranu? A jak se stavíte k pomoci Ukrajině a díváte se na to, kolik Ukrajinců tu je?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vích (SPD): Z necelých 2% na 5% procent HDP na zbrojení? Nereálné

4:31 Vích (SPD): Z necelých 2% na 5% procent HDP na zbrojení? Nereálné

Summit NATO odsouhlasil deklaratorní závazek 5 % ročního HDP členských zemí NATO na obranu. Španělé …