Seďa (ČSSD): Být papežtějí než papež je nahrávka na smeč

18. 2. 2020 8:36

Komentář na facebookovém profiu k vývozu zbraní do zemí, které představují bezpečnostní riziko

Seďa (ČSSD): Být papežtějí než papež je nahrávka na smeč
Foto: archiv A. Seďa
Popisek: Bývalý poslanec Antonín Seďa (ČSSD)
reklama

Obecně lze říci, že zbraně i jejich prodej jdou proti humánním cílům. Přesto pokud existují armády a bezpečnostní sbory, bude třeba je vyzbrojovat. Opravdu nepochopím, proč EU nemá stejná pravidla pro embarga na vývoz zbraní a proč nekontroluje re-export těchto zbraňových systémů.

Vývozní licence jsou jedním z nástrojů, jak regulovat vývoz zbraní a střeliva do zemí, které jsou nestabilní a jsou na černé listině RB OSN. Pokud tohle fungovalo, pak žádný problém neexistuje. Přesto řada zemí EU, RF či USA vyváží své zbraně i do těchto teritorií, které znamenají bezpečnostní riziko. Způsob je buď re-export ze země, na kterou byla udělena vývozní licence, a pak z této země nelegálně či pololegálně vývoz do zemí s embargem. Druhou možností je prodej firmě z bezproblémové země, a ta pak opět prodá zbraně jiné firmě z problémových zemí.

Já mám zkušenosti, že i řada zemí EU administrativně brání vývozu českých zbraní přes jejich území. Bylo to v minulosti Polsko, Německo či Francie, protože zdržovací taktika umožnila prodej zbraní národním výrobcům.

Tohle by mělo řešit MZV a MPO, které vývozní licence udělují či se k ním vyjadřují. Být papežtějí než papež je nahrávka na smeč výrobcům a exportérům z jiných zemí. Rozhodně to však nesníží vývoz zbraní. Naopak v minulém roce byl vývoz zbraní ve světě nejvyšší za posledních deset let.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Senátor Valenta: Kupování odpustku?

14:52 Senátor Valenta: Kupování odpustku?

Komentář na facebookovém profilu k investiční iniciativě EU, která umožňuje České republice využít 3…