Seďa (ČSSD): Co má společného Den boje za svobodu a demokracii s teroristickými útoky v Paříž

19.11.2015 20:38 | Zprávy

Jako každoročně jsem se účastnil připomenutí Dne boje za svobodu a demokracii u morového sloupu Rozárka v Uherském Hradišti.

Seďa (ČSSD): Co má společného Den boje za svobodu a demokracii s teroristickými útoky v Paříž
Foto: Daniela Černá
Popisek: Antonín Seďa, poslanec ČSSD

Vzpomínka má vždy své poněkud nostalgické kouzlo příběhu 17. listopadu s připomenutím hodnot, na kterých stojí evropská i naše civilizace. Letos poprvé jsem se však poněkud zastyděl, když pan starosta varoval před fašismem, komunismem a islámem. Zřejmě se nechal inspirovat panem prezidentem, který na demonstraci příznivců Bloku proti islámu srovnal fašismus a komunismus s islamismem. Ale jak islám, což je monoteistické abrahámovské náboženství, tak islamismus, zastřešující pojem pro politickou ideologii odvolávající se na islám, nemůže být srovnáván s terorismem či džihádem. Protože v prvém případě jde o učení proroka Mohameda a znamená podrobení se Bohu. V případě druhém je islamismus definován různě, od podpory muslimské identity, obrození či obnovení muslimské komunity až po nastolení islámského práva (šaria) či likvidaci nemuslimských vlivů v muslimském světě z důvodu jejich nekompatibility s islámem. Ale ani v těchto hranicích nelze tuto ideologii spojovat se zločinnou ideologií.

Souhlasím s tím, že je nutno si neustále připomínat listopad 1939 a 1989 právě z toho důvodu, že boj za svobodu slova a za demokracii nikdy nekončí. Protože demokracie, jak říkal první československý prezident T.G.Masaryk, je diskuse. Ale to, co se odehrálo na demonstraci příznivců Bloku proti islámu diskuse rozhodně nebyla a troufnu si říci, že nebyla ani důstojným připomenutím si boje za svobodu a demokracii. A to ke škodě věci. Nejde přitom o to, aby někdo omezoval či dokonce zakazoval svobodně přednášet své názory, ale spíše o to, aby přednášející a zúčastnění neporušovali práva a svobody ostatních občanů země. A to nejen muslimů, ale i těch, kteří chtěli položit květiny k pamětní desce 17. listopadu.

To, že současná bezpečnostní situace v souvislosti s boji na východní Ukrajině či s teroristickými útoky v Paříži, nelegální migrace, rozvrácené a občanskými válkami zmítané státy s každodenními teroristickými útoky a zvěrstvy bojovníků tzv. Islámského státu, je vážná, snad nepochybuje nikdo. Nicméně problémy se musejí řešit a nikoliv na nich budovat svoji politickou kariéru. Protože jedině svorná a jednotná společnost se bude schopna popasovat s hrozbami, které jsou pomyslně před dveřmi naší země. Vnášení strachu mezi občany, populistické a velmi nebezpečné rozdělování společnosti na ty „bohabojné“ a na ty ostatní nikomu a ničemu neprospěje. Spíše to nahrává islámským fundamentalistům , kteří využívají neklid a obavy v řadách muslimských komunit k radikalizaci islamistů.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: PV

Komunisté

Myslíte, že SOCDEM pomůže se dostat Komunistům zpět do Sněmovny? Podle mě je to přesně naopak. A vás se ptám, proč myslíte, že řada voličů i dnes volí komunisty? Nemyslíte, že je to i vaší vinou, protože neumíte dělat sociální politiku?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Farský (STAN): Přemýšlím, co dokážu změnit na Ukrajině

10:04 Farský (STAN): Přemýšlím, co dokážu změnit na Ukrajině

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k cestě na Ukrajinu.