Seďa (ČSSD): Devadesátý Rose-Rothův seminář Evropská budoucnosti Moldavské republiky

17.11.2015 4:31 | Zprávy

Devadesátý Rose-Rothův seminář Evropská budoucnost Moldavské republiky: Regionální kontext a vnitřní změny, Kišiněv

Seďa (ČSSD): Devadesátý Rose-Rothův seminář Evropská budoucnosti Moldavské republiky
Foto: Daniela Černá
Popisek: Antonín Seďa, poslanec ČSSD

Ve dnech 11.11. až 13.11.2015 se konal v hlavním městě Moldavské republiky již 90. Rose-Rothův seminář Parlamentního shromáždění NATO, tentokrát věnovaný politickému, ekonomickému a sociálnímu vývoji Moldavské republiky, včetně regionálního vlivu, bezpečnostního prostředí a spolupráce mezi Moldávií a Severoatlantickou aliancí a EU.

V úvodní sekci vystoupil předseda Moldavského parlamentu A.Candu, který připomněl současný politický vývoj, priority země i moldavského parlamentu. Zdůraznil zejména postupnou liberalizaci společnosti, spolupráci s Evropskou unií, reformy soudnictví a bankovního sektoru a boj proti korupci.

G. Brega, v současné době premiér moldavské vlády, zdůraznil priority vlády, která si teprve půjde pro důvěru. Těmito prioritami jsou: bezpečnost a stabilita institucí, ekonomická a energetická stabilita, vyváženost zahraniční politiky (vztah k EU a k RF), individuální akční plán s NATO, včetně reformy bezpečnostního systému.

Předseda švýcarské delegace do PS NATO H.Hess hovořil o spolupráci v rámci Partnerství pro mír i o podpoře evropských zemí k integraci do Evropské unie. Prezentaci zakončila N.Gherman , ministryně zahraničních věcí a místopředsedkyně vlády. Ta zdůraznila, že Moldavská republika je na rozhraní dvou cest: opětovnému přimknutí k Ruské federaci či pokračování spolupráce s EU a NATO. Prioritou současné vlády je diplomacie a spolupráce s EU a NATO, solidarita ve společnosti a výstavba institucí podle evropského vzoru. Zdůraznila i aktivní roli moldavské armády v zahraničních misí a spolupráci v rámci PfP.

Před obědem vystoupil S.Fúle, bývalý evropský komisař pro rozšíření a sousedskou politiku. Ten připomněl všechny minulé kroky v integraci a spolupráci Moldavské republiky s EU.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Co se tak nejednou stalo, že jste se musel omluvit s bezpečnostního výboru?

Na kterém se shodou okolností měla projednávat bitcoinová kauza a měly na něm být zveřejněny posudky a notářský zápis, což se nemohlo stát, protože pro neúčast vládních senátorů se vůbec neuskutečnil? Jak vám pak máme věřit, že to opravdu bude řádně projednáno, když to není poprvé, co jsou třeba sen...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

DSZ - ZA PRÁVA ZVÍŘAT: Zastavme týrání poníků na poutích

23:08 DSZ - ZA PRÁVA ZVÍŘAT: Zastavme týrání poníků na poutích

Prohlášení DSZ - ZA PRÁVA ZVÍŘAT k iniciativám Zastavme týrání poníků na poutích