Seďa (ČSSD): Ke Dni válečných veteránů

11.11.2014 20:48

Jedenáctý listopad, kdy má svátek Martin, slaví vinaři a příznivci vína. Vždyť se na pulty a k ochutnání dostávají první letošní vína s cejchem Svatomartinská. A že se to stává spíše germánskou záležitostí a pro mnohé majitele restaurací a hotelů příležitostí k jejich návštěvě, je zřejmé. Protože pocházím z Moravského Slovácka, kde se tato tradice již zažila, rád se ochutnávky nových vín účastním. Nicméně jedenáctý listopad je u nás od roku 2001 připomínán jako Den válečných veteránů.

Seďa (ČSSD): Ke Dni válečných veteránů
Foto: Daniela Černá
Popisek: Antonín Seďa, poslanec ČSSD

Tento den si totiž na celém světě připomínají ukončení 1. světové války. Právě 11.listopadu v 11 hodin a v jedenácti minutách zazněly poslední salvy při podpisu příměří. Tento den se stal vzpomínkou na miliony ztracených životů a připomínkou na všechny války světa.

Nejen vojáci, veteráni, politici, ale i občané vědí, že symbolem tohoto dne se sta vlčí mák. Ale málo kdo si vzpomene, že tento symbol vyšel z básně Ve flanderských polích, kterou za první světové války složil kanadský podplukovník John McCrae.

Proto je důležité, aby si i naši spoluobčané připomněli památky českých hrdinů, kteří neváhali položit své životy a to nejen v obou světových válkách. Nedávno položili své životy naši vojáci v Afghánistánu. Oni i jejich kolegové působí daleko od domova právě proto, aby se jejich rodinám, jejich dětem a nám všem žilo v míru a v bezpečí.

Proto, když si dnes vzájemně připijeme novým letošním vínem či okusíme nějakou tu svatomartinskou specialitu, vzpomeň i na ty, kteří se té chvíle nedožili. Vzpomeňme na naše předky, kteří jako vojáci bojovali za svoji vlast a za svůj národ. A vzpomeňme i na současné příslušníky Armády České republiky, kteří slouží demokracii a bojují za hodnoty, které vzájemně uctíváme a kterým společně věříme.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Antonín Seďa - profil

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Senátor Hampl: Nechutné výmluvy docenta Tuleji na svou doktorandku

14:17 Senátor Hampl: Nechutné výmluvy docenta Tuleji na svou doktorandku

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k nominaci Pavla Tuleji na post ministra pro vědu.