Po listopadu 1989 se otevřely pomyslné dveře demokracie a politika se měla stát svobodnou. Ale již v té době se ukázal pozůstatek totalitního vládnutí jedné komunistické strany, sice zabalené obalem Národní fronty, ale zřetelně omezující svobodnou vůli rozhodování. Proto se po něžné revoluci otevřela možnost vzniku a poté i zániku rozličných politických stran. Přesto tento demokratizační proces byl dlouhodobě ovlivněn předvolebním heslem tehdejšího Občanského fóra: Strany jsou pro straníky, OF pro všechny. A je třeba si přiznat, že toto pojetí nepolitické politiky přetrvává ve společnosti i dnes, kdy se politika bere jako jakýsi cizí a nevážený element a tím se oslabuje český politický systém i celá demokratickou a občanská společnost.
Naposledy jsem si tuto skutečnost uvědomil v diskusním pořadu V. Moravce, kde za hlavní viníky rozdělení dnešní společnosti byli označeni politici a politické strany. Přitom Ústava České republiky v Čl.5 říká: Politický systém je založen na svobodném a dobrovolném vzniku a volné soutěži politických stran respektujících základní demokratické principy a odmítajících násilí jako prostředek k prosazování svých zájmů. To, že zákony, vycházející z ústavy nerespektují toto ustanovení a povolují rozličná politická hnutí či uskupení je věc jiná. Nicméně jsem si nevšiml, že se hovoří o nepoliticích, kteří mají zastupovat občany a rozhodovat o legislativě naší země.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV