Seďa (ČSSD): Pár ohlédnutí za komunálními volbami 2014

20.08.2018 21:47

Je vždy důležité, připomenout spoluobčanům události, jak se odehrály po minulých komunálních volbách v Uherském Hradišti. Nejde pouze o připomenutí těchto událostí, ale jde i o opětovné rozhodování voličů.

Seďa (ČSSD): Pár ohlédnutí za komunálními volbami 2014
Foto: Daniela Černá
Popisek: Antonín Seďa, poslanec ČSSD

Pan prezident Miloš Zeman často připomíná, že je třeba změnit volební systém a posílit takzvané panašování či zavést přímou volbu starostů. Pokud si tyto návrhy převedeme na volební výsledky města Uherské Hradiště, pak by se jeho starostou nestal Stanislav Blaha, ale Květoslav Tichavský. A pokud by měla vzniknou většinová koalice na základě výsledků voleb a preferencí samotných voličů, pak by to byla koalice ODS, ČSSD a ANO 2011 s 15 mandáty z celkových 27.

Nicméně výsledek povolebního vyjednávání, na základě programových priorit, personálních požadavků i politického pragmatismu, byl jiný. Utvořila se koalice ODS, Lidovců, KRUHu a TOP09 (13 mandátů) a k tomu dva hlasy přeběhlíků ze ZH (Fr.Elfmark,  Fr.Prachař). Takže současná radniční koalice disponuje 15 hlasy a zastupuje 98 182 hlasů voličů, protože ZH se obou současných zastupitelů zřeklo. A současná opozice tedy zastupuje 85 293 hlasy. Pokud bychom ovšem zahrnuly i hlasy ZH, pak počet hlasů dosáhne 103 050 (hlasy SPO a Sdružení nestraníků, na rozdíl od hlasů ZH totiž propadly).

Z tohoto pohledu je zřejmé, kdo rozhodoval o podobě současné radniční koalice. A to bez ohledu na názor voličů či programové priority té které politické strany a hnutí. Nakonec radniční koalice nerespektovala výsledek voleb ani při obsazování komisí Rady města, kde zvolila pravidlo jedna strana, jeden zástupce.  Ovšem s tím, že si zároveň radniční koalice ponechala předsednictví v jednotlivých komisích a tím získala většinu v těchto poradních orgánech Rady města. Tento nedemokratický přístup současné radniční koalice se odrážel při jednání zastupitelstva města, kde se natvrdo projevil arogantní a přezíravý přístup „vítězů“ voleb.

A protože se blíží komunální volby, je nutné výše uvedené skutečnosti připomínat. Každá politická strana má svůj volební program a má své představitele, kteří tento program chtějí realizovat. Pokud se vytváří koalice, pak je zřejmé, že ne vše se z programu podaří prosadit. Na straně druhé se však musí respektovat programové priority a morální zásady. Nelze něco dělat před volbami a něco jiného po volbách. V tom se snad shodnu s většinou spoluobčanů.

A je na nich, jak s předloženými informacemi naloží a jak nakonec rozhodnou. I na nich totiž leží spoluodpovědnost za budoucí vývoj a kvalitní životní prostředí v našem krásném městě. 

(převzato z Profilu)

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministr Stanjura: Je dobré ponechat si prostor pro případné krize

13:09 Ministr Stanjura: Je dobré ponechat si prostor pro případné krize

Vláda schválila Rozpočtovou strategii sektoru veřejných institucí na roky 2025 až 2027 a k ní přilož…