Seďa (ČSSD): Sociální demokracie je svázána s historií České republiky

18. 11. 2019 15:00

Sociální demokraté vždycky stály v popředí boje za demokracii a svobodu. Nejinak tomu bylo i v listopadových událostech 1989, kdy se začaly psát novodobé dějiny svodné a demokratické České republiky.

Seďa (ČSSD): Sociální demokracie je svázána s historií České republiky
Foto: archiv A. Seďa
Popisek: Bývalý poslanec Antonín Seďa (ČSSD)
reklama

Naše nejstarší demokratická strana Česká strana sociálně demokratická oslavila v tomto roce 141. výročí založení. Nejen toto výročí potvrzuje, že sociální demokraté jsou svázány s celou historií České republiky. Málokdo z občanů ví, že 30. výročí 17. listopadu je také spojeno s ČSSD. 19. listopadu 1989 byla totiž obnovena činnost sociální demokracie. Takže i sociální demokraté slaví v těchto dnech 30 let od znovuzaložení strany.

I v naší okresní organizaci se psala historie, když o spojení se vznikajícími přípravnými výbory obnovující se sociální demokracie se paralelně pokoušeli Antonín Seďa v krajském výboru v Brně a Josef Vacula u přípravného výboru v Praze, a to již počátkem prosince 1989. A v lednu 1990 se konala na Malé scéně Slováckého divadla první seznamovací schůzka všech zájemců a za měsíc byla založena Okresní organizace ČSSD v Uherském Hradišti.

Právě při příležitostí těchto událostí chci vzpomenout ty sociální demokraty, kteří sice již nejsou mezi námi, ale kteří se významně zasloužili o znovuobnovení strany a po mnoho let pracovali nejen pro naplňování programu ČSSD, ale zejména pro občany našeho regionu a státu. Jmenovitě jsou to Josef Vacula, Miroslav Schónbaum, Jiří Bršlica, Josef Malovaný a Drahomír Sklenský, první tajemník OVV ČSSD, který se zasloužil i o obnovení činnosti Dělnické tělovýchovné jednoty v Květné.

Sociální demokracie je svázána s historií České republiky a historie naší země je úzce propojena s činností ČSSD. Strany, která vždy prosazovala a prosazuje zájmy zaměstnanců, seniorů, rodin s dětmi, drobných živnostníků a spoluobčanů, kteří se ne vlastní vinou dostali do životních nesnází.

Ještě dnes si vzpomínám na heslo tehdejšího Občanského fóra: Strany jsou pro straníky, OF pro všechny. Věřím, že si dnes tehdejší tvůrci tohoto předvolebního sloganu uvědomují, že názorová a programová pluralita je základem každé demokratické společnosti a politické strany či politická hnutí jsou tu od toho, aby stranily zájmům těm skupinám obyvatel, které podporují.

Převzato z profilu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zahradil (ODS): Média selhala. Uvidíme na podzim při volbách

13:46 Zahradil (ODS): Média selhala. Uvidíme na podzim při volbách

Komentář na facebookovém profilu k nepokojům v USA a mediálnímu pokrytí