Seďa (SOCDEM): Proč nemáme v naší zemi férové daně

25.06.2024 13:04 | Zprávy
autor: PV

Mohu rozumět tomu, že pravicové politické strany odmítají spravedlivější daňovou reformu z programových důvodů. Nicméně pouhé škrty a zvyšování DPH nepomohou vyřešit strukturální deficit státního rozpočtu.

Seďa (SOCDEM): Proč nemáme v naší zemi férové daně
Foto: archiv A. Seďa
Popisek: Antonín Seďa

Článek byl převzat z Profilu Ing. Antonín Seďa - Proč nemáme v naší zemi férové daně

O tom, že v České republice jsou nastaveny nespravedlivé daně se hovoří velmi často. Právě férové daně mají být základem politiky státu. Nicméně česká pravice si hlídá, aby zejména daně fyzických osob nebyly vysoké a k tomu se přidává i nedostatečný výnos ze spotřebních daní. Při bližším pohledu na státní rozpočet lze potvrdit, že příjmy za pět let vzrostly o 29%, ale výdaje vzrostly o 43% (ceny vzrostly o 41% a HDP o 34%).

Ano, některé příjmy vzrostly hodně ( z emisních povolenek o 153 %, daň z příjmů právnických osob o 74%, pojistné na sociální pojištění o 37% či DPH o 33%). Naproti tomu výběr daně z příjmů fyzických osob poklesl o 5% a výběr spotřebních daní vyrostl pouze o 1%.

Pokles daní z fyzických osob ovlivnilo snížení zdanění zrušením superhrubé mzdy, zvýšení slevy na poplatníka a zavedení paušální daně. Prostě česká pravice, ať již ta vládní, tak i ta opoziční hraje s občany betla. Na jednu stranu jim sice ponechá více peněz, zejména těm nejvíce bohatým. Na straně druhé zvyšuje rozličné poplatky a svojí špatnou energetickou politikou zdražuje výdaje domácností. Na to nejvíce doplácí chudší domácnosti a střední třída.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
JUDr. Jindřich Rajchl byl položen dotaz

Rozhodnutí soudů

Když se vám rozhodnutí soudů nelíbí, tak je znevažujete a vlastně tím podrýváte důvěru v soudy. Nestačí, že je mizivá důvěra v politiky? Proč ještě rozvracet důvěru v soudy? Dokážete uznat, že soudy rozhodly správně, i když se vám to nelíbí? Co je teda pro mě zarážející je ne rozsudek, ale to, že by...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministr Klempíř: Byl jsem v nepřátelském prostředí

22:14 Ministr Klempíř: Byl jsem v nepřátelském prostředí

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k ministerské návštěvě festivalu ve Strážnici.