Seďa (SOCDEM): Sociální demokracie je zase stranou pracujících lidí

15.08.2025 19:05 | Monitoring
autor: PV

Zažil jsem jak úspěchy, tak neúspěchy naší nejstarší politické strany. Proto mohu hodnotit a z novodobé historie se i poučit.

Seďa (SOCDEM): Sociální demokracie je zase stranou pracujících lidí
Foto: archiv A. Seďa
Popisek: Antonín Seďa

Článek byl převzat z Profilu Ing. Antonín Seďa - Sociální demokracie je zase stranou pracujících lidí

Politická strana nemůže přežít bez důvěry široké veřejnosti. A tuto důvěru si musíme sami odpracovat. Se Sociální demokracií jsem zažil celou její novodobou historii od listopadu 1989, takže jako pamětník i patnáct let účastník vrcholové politiky mohu hodnotit.

Po vzoru své britské kolegyně Labour party se ČSSD po svém obnovení snažila se levicovou politickou formací s širšími politickými názory. Zároveň se stala proevropskou a prozápadní stranou, hájící zájmy pracujících lidí s cílem vybudovat moderní sociální stát, který se opíral o ekonomický rozvoj. A na rozdíl od pravice z devadesátých let byli sociální demokraté proti „výprodeji“ národního bohatství a proti kupónové privatizaci.

Svojí tvrdou kritikou získala vládu, a i když neměla většinu v Poslanecké sněmovně a musela přistoupit na potupnou „opoziční smlouvu“ se svým největším rivalem ODS, prosadila mnoho pozitivních změn ve prospěch zaměstnanců, seniorů a rodin s dětmi. Vládu po nadcházejících volbách sice udržela, ale většinu 101 zachraňovala spojením s pravicovou a liberální US-DEU. V tomto období poprvé došlo k posílení liberálních tendencí v naší nejstarší levicové straně, která držela prapor pro vstup ČR do Evropské unie.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Petr Macinka byl položen dotaz

Ústavní puč

Co tím přesně myslíte? Jak podle vás prezident násilně mění ústavní pořádky? Prezident přeci využil svého práva se obrátit na soud a ten nějak rozhodl, on přeci žádnou ústavu nemění, jen vlastně požádal o upřesnění, jak je myšlena, což je podle mě i dobře a snad pro příště budete jako politici věnov...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministr Klempíř: Byl jsem v nepřátelském prostředí

22:14 Ministr Klempíř: Byl jsem v nepřátelském prostředí

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k ministerské návštěvě festivalu ve Strážnici.