Šedlbauer (Zelení): Potřebujeme solární energii, ne solární tunely

11.04.2024 23:08 | Tisková zpráva

Národní centrála proti organizovanému zločinu vyšetřuje projekt na stavbu obřího fotovoltaického parku v Ralsku. Policisté provedli prohlídku v domě hejtmana Půty. Začínáme sledovat podobný příběh, který v Česku už jednou zničil solární energetiku.

Šedlbauer (Zelení): Potřebujeme solární energii, ne solární tunely
Foto: Zelení
Popisek: Josef Šedlbauer

Stavba obnovitelných zdrojů se po podvodech solárních baronů prakticky zastavila. Liberecký kraj za jedenáct let hejtmana Půty nepostavil ani jediný panel. V EU teď obnovitelné zdroje vyrábějí 45 procent elektřiny. U nás je to 15 procent. Teprve v posledních letech se znovu rozběhly soukromé instalace, protože fotovoltaika je cenově výhodná. A znovu se objevily plány na velké solární elektrárny. Tu úplně největší začalo připravovat vedení Libereckého kraje v Ralsku.

Velké stavby za velké peníze přitahují korupci. Lidé v okolí z nich nemají nic – jsou to prostě elektrárny velkých firem, které dodávají proud do sítě. Solární panely si přitom může na své střeše postavit skoro každý a vyrobenou energii sdílet s dalšími domy, firmami a veřejnými budovami ve svém okolí.

„Kraje a města mají zakládat energetická družstva pro svoje budovy, pro firmy a pro lidi na svém území. Ne ze sebe dělat nové solární barony,“ shrnuje krajský spolupředseda Zelených Josef Šedlbauer. „Tohle opravdu není demokratizace a decentralizace nové energetiky, jak ji vidí Zelení,“ uzavírá spolupředseda libereckých Zelených Jindřich Felcman.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zábranský (Piráti): Praha našla pachtýře pro svou zemědělskou půdu ve dvanácti lokalitách

23:08 Zábranský (Piráti): Praha našla pachtýře pro svou zemědělskou půdu ve dvanácti lokalitách

Hlavní město uzavře pachtovní smlouvy na 12 svých zemědělských pozemků. Celkem se podařilo zajistit …