Šedlbauer (ZpL): Další posun z divokých 90. let do civilizované éry

3. 2. 2019 9:17

Večery bez petard a dělobuchů, Změna navrhuje zákaz pyrotechniky.

Šedlbauer (ZpL): Další posun z divokých 90. let do civilizované éry
Foto: Zelení
Popisek: Josef Šedlbauer
reklama

Zastupitelé Změny připravili návrh městské vyhlášky, která na území Liberce umožní regulaci zábavní pyrotechniky.

Nejen příští vánoční svátky už by Liberečané mohli prožít v klidu a pokoji. Změna pro Liberec přichází s návrhem vyhlášky o zákazu používání zábavní pyrotechniky na území Statutárního města Liberec s výjimkou oslavy Silvestra. Každým rokem se prodlužuje období, kdy po setmění létají vzduchem barevné jiskry za doprovodu velmi hlučných výbuchů, a z toho důvodu roste i počet nespokojených občanů.

„Už několik let trápí nejen pejskaře a jiné chovatele, ale i další obyvatele města nadměrný hluk a nepořádek spojený s používáním ohňostrojů, petard a dělobuchů. Nemůžeme ani pominout nezanedbatelný negativní dopad na životní prostředí ve formě jedovatých plynů a pochopitelně také úrazy s celoživotními následky,” zdůvodňuje iniciátorka vyhlášky Radka Benešová.

Vyhláška nezakazuje používání pyrotechniky plošně, protože ji povoluje právě a jenom v období s ohňostroji nejvíce spojeném, tedy dny 31.12.a 1.1. každého roku. Kromě toho si budou občané moci zažádat o udělení výjimky, a to nejméně 30 dní před plánovaným uskutečněním produkce. Žádosti o výjimku bude posuzovat rada města.

„Cílem vyhlášky není bez dalšího zakazovat, ale stanovit rozumná pravidla, která většině obyvatel zajistí klid a pohodu v čase volna. Vaše rodinná oslava může vyvrcholit ohňostrojem, jen o tom musí město – a vaši sousedé - dopředu vědět“, upřesňuje Josef Šedlbauer.

Vyhlášku již dostali všichni zastupitelé k připomínkování, předložena bude na jednání zastupitelstva koncem února.

Návrh vyhlášky je shodný s regulací, jakou v poslední době zavedlo město Doksy. „Jejich řešení nás inspirovalo, protože vede především ke kultivaci používání zábavné pyrotechniky. Prostě je to další posun z divokých 90. let do civilizované éry“, uzavírá Šedlbauer.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Štefec (BOS): To by v tom byl čert, abychom tu republiku nepoložili

18:50 Štefec (BOS): To by v tom byl čert, abychom tu republiku nepoložili

Od minulého týdne mi vrtá hlavou, od čeho odvozuje tak zvaná Bezpečnostní rada státu svůj název. Tah…