„Nárůst spotřeby elektrické energie v souvislosti s růstem HDP a nástupem elektromobility si do budoucna vyžádá další zdroje energie. Počítat s nimi musíme již nyní, abychom zachovali energetickou soběstačnost naší země. Důležité je také využívat více zdrojů energie včetně těch alternativních a za třetí, Česká republika by se neměla bránit trendu decentralizace zdrojů energie a distribučních soustav,“ říká předseda ODA Pavel Sehnal.
Podle ODA není třeba odmítat lokální distribuční soustavy, je však potřeba mít na paměti jejich napojení na centrální zdroje a distribuční soustavu. V případě propojení lokálních distribučních soustav na hlavní distribuční soustavu je pak potřeba správně stanovit poplatky za systémové služby. Pokud by lokální distribuční soustava nebyla propojena s hlavní distribuční soustavou, poplatky za systémové služby by se nemusely vybírat, ale zákazníkům by nebyla garantována trvalá dodávka elektrické energie. Nové zdroje a sítě by mohly zálohovat klíčové funkce společnosti v případě výpadků centrálních zdrojů. Jedná se o datová centra spravující údaje ministerstev financí, sociálního a důchodového pojištění, zdravotnictví, ale i klíčové provozy nemocnic a dalších institucí.
Druhým pilířem v oblasti energetiky je podle ODA kombinace zdrojů energie - jádra, uhlí, vody, větru, slunce. Do budoucnosti lze uvažovat ještě o využití geotermálního tepla a dalších alternativních zdrojů. „Bylo by nesprávné se orientovat pouze na jeden typ energetického zdroje,“ zdůrazňuje předseda ODA Sehnal.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV