Sehnalová (ČSSD): Ani sebelepší legislativa na ochranu spotřebitele nepomůže, není-li účinně vymáhána

28.01.2014 9:56

V Senátu se dnes koná seminář o ochraně spotřebitelů na vnitřním trhu EU.

Sehnalová (ČSSD): Ani sebelepší legislativa na ochranu spotřebitele nepomůže, není-li účinně vymáhána
Foto: sehnalova.cz
Popisek: Europoslankyně Olga Sehnalová
reklama

Europoslankyně Olga Sehnalová pořádá dnes v prostorách Senátu PČR seminář na téma „Ochrana spotřebitelů v rámci jednotného vnitřního trhu“. Hlavním cílem akce je podnítit debatu ohledně zlepšení spolupráce v oblasti ochrany spotřebitelů a představit nejnovější plány Evropské komise. Záštitu nad akcí převzala 1. místopředsedkyně Senátu PČR Alena Gajdůšková.

„Cílem spotřebitelské politiky EU je zajistit v rámci jednotného trhu rovné podmínky pro společnosti i spotřebitele. Ani sebelepší evropská či národní legislativa na ochranu spotřebitele nepomůže, není-li účinně vymáhána. Česká republika je bohužel podle průzkumu Evropské komise v podmínkách spotřebitelů v rámci členských států EU na nelichotivém pátém místě od konce. Příležitost proto vidím v posílení výměny zkušeností. Z toho důvodu jsem sezvala aktéry v oblasti ochrany spotřebitele, kteří by měli úzce spolupracovat na zajištění dodržování pravidel a řešení přeshraničních případů porušování práva EU,“ vysvětluje europoslankyně Olga Sehnalová (ČSSD, S&D), členka Výboru pro vnitřní trh a ochranu spotřebitele Evropského parlamentu a stínová zpravodajka revize směrnice o nekalých obchodních praktikách v EU.

„Jednotný vnitřní trh je jeden z nejhmatatelnějších výdobytků pozitiv evropské integrace. Znamená to, že každý občan kteréhokoli členského státu má nárok na kvalitní služby a výrobky, na ochranu spotřebitele ve stejných standardech ve všech členských zemích EU. Pro nás, jako novou členskou zemi, je to o to důležitější, protože ne všichni naši obchodníci se skutečně odpovídajícím způsobem vůči našim zákazníkům chovají,“ upozorňuje 1. místopředsedkyně Senátu PČR, Alena Gajdůšková (ČSSD).

Účast na semináři přislíbili hosté reprezentující kompletní řetězec subjektů, které jsou zapojeny do problematiky ochrany spotřebitele na evropské i národní úrovni. Za tvůrce pravidel v České republice vystoupí Ivana Kocová, ředitelka odboru technické harmonizace a spotřebitelské legislativy Ministerstva průmyslu a obchodu. Evropskou legislativní úroveň představí Marie-Paule Benassi, vedoucí Oddělení pro vymáhání spotřebitelských práv a Evropská spotřebitelská centra Evropské komise. Právě Evropská komise nedávno otevřela veřejnou konzultaci na téma zlepšení spolupráce v oblasti ochrany spotřebitele, do které se až do konce ledna mohou zapojit všichni občané EU. S pohledem dozorových orgánů, které kontrolují uplatňování pravidel v praxi, seznámí účastníky Michael Maxa, ředitel Sekce techniky, mezinárodní spolupráce, služeb a ochrany spotřebitele České obchodní inspekce. Za vynucovací orgány, které jsou odpovědné za vymáhání sankcí, vystoupí Lubomír Doskočil, vedoucí oddělení Celního odboru Generálního ředitelství cel. Obchodníky bude reprezentovat Oscar Arias, generální ředitel asociace Direct Selling Europe, která sdružuje společnosti pro přímý prodej v Evropě. Zahraniční pohled z jiné strany nabídne Georg Rathwallner, vedoucí Odboru pro ochranu spotřebitele Komory práce Horního Rakouska. Za spotřebitelské organizace pak vystoupí Lukáš Zelený, vedoucí Právního oddělení časopisu dTest.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: cssd.cz
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jurečka (KDU-ČSL): Bojujeme za rodiče

5:34 Jurečka (KDU-ČSL): Bojujeme za rodiče

Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka uspěl s návrhem na navýšení ošetřovného na 70 % z denního vyměřovací…