Svoboda pohybu je jedním ze základních práv garantovaných všem občanům Evropské unie. Osmdesát milionů Evropanů se zdravotním postižením však musí při cestování čelit nejen překážkám vyplývajícím z jejich postižení, ale i problémům způsobeným nedostatečným uznáním jejich statutu. Nemají tak například přístup ke službám, které by mohli využívat doma.
Jak však v úterý oznámila Marianne Thyssen, komisařka pro zaměstnanost, sociální věci, dovednosti a pracovní mobilitu, Evropská komise se rozhodla představit projekt jednotného evropského průkazu pro osoby s postižením. Tento průkaz umožní vzájemné uznávání jejich statutu napříč státy Evropské unie. Postižení díky tomu budou moci při cestování po Evropské unii užívat stejná práva, jako mají místní občané.
"Vzájemné uznání identity člověka a jeho statutu je základním prvkem práva na volný pohyb," prohlásila komisařka v Evropském parlamentu. "Odstranění překážek, které brání ve volném pohybu, je navíc v našem ekonomickém i sociálním zájmu," doplnila. Evropská komise slíbila rozdělit 1,5 milionu euro mezi sedmnáct zemí, které na zavedení jednotného průkazu začnou od roku 2016 pracovat.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV