Sehnalová (ČSSD): Nekalé obchodní praktiky, kolektivní žaloby a transparentnost online platforem

28.09.2018 13:52 | Zprávy
autor: PV

Na dalším zasedání výboru pro vnitřní trh a ochranu spotřebitele IMCO, které se uskutečnilo v Bruselu, schválili poslankyně a poslanci stanovisko k legislativnímu návrhu, jehož cílem je omezit nekalé obchodní praktiky v mezipodnikových vztazích v rámci potravinového řetězce.

Sehnalová (ČSSD): Nekalé obchodní praktiky, kolektivní žaloby a transparentnost online platforem
Foto: sehnalova.cz
Popisek: Europoslankyně Olga Sehnalová

Návrh, který prostřednictvím usnesení Evropského parlamentu z roku 2013 spoluiniciovala Olga Sehnalová, zavádí seznam praktik, které mají být považovány za nekalé a trestány dozorovými orgány, jako je např. jednostranné vypovězení objednávky zboží na poslední chvíli či nepřiměřené přenášení obchodního rizika na dodavatele. Členové výboru se také postavili za posílení anonymity pro stěžovatele v komunikaci s dozorovými orgány, dozorovým orgánům také chtějí umožnit lepší pravomoci při vykonávání kontrol provozoven v případě porušení předpisů. Doporučeními se nyní bude zabývat zemědělský výbor tak, aby tato legislativa byla po dohodě s členskými státy přijata ještě ve stávajícím legislativním období Evropského parlamentu.

Výbor také poprvé diskutoval dlouho očekávaný legislativní návrh směrnice o reprezentativních žalobách, který má podstatně vylepšit dosavadní systém kolektivní ochrany práv spotřebitelů v Evropské unii. Návrh, který umožní podat zástupnou žalobu na ochranu kolektivních zájmů spotřebitelů kvalifikovaným subjektům, kam mají spadat například spotřebitelské organizace, je pro sociální demokraty dobrým základem a nezbytnou reakcí na řadu skandálů, ve kterých evropští spotřebitelé utrpěli škody, které jim dotčené společnosti odmítly kompenzovat.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Rusko

Váš straník Štefec tvrdí, že díky válce na Ukrajině vypilovává Rusko svou válečnou politiku (on jí teda nazývá obranou), a že Evropa jen rozdmýchává válku a může se stát, že na to doplatíme válkou. Ale kde jako strana, protože to, co tvrdí on, tvrdíte všichni berete jistotu, že když teď Rusko vyhraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Dvořák (STAN): Stát potřebuje úřednickou hlavu. Proč rušit něco, co funguje?

22:33 Dvořák (STAN): Stát potřebuje úřednickou hlavu. Proč rušit něco, co funguje?

Projev na 24. schůzi Poslanecké sněmovny 26. června 2026 k návrhu části koaličních poslanců na vydán…