Sehnalová (ČSSD): Optimální model

11.12.2013 21:30

V posledních zhruba deseti letech jsem slyšela mnohokrát chválu na model spolupráce mezi církví a státem v případě kroměřížského zámku.

Sehnalová (ČSSD): Optimální model
Foto: sehnalova.cz
Popisek: Europoslankyně Olga Sehnalová

Dalo by se říci vzor hodný následování. Vzájemné pochopení, respekt i rozdělení rolí. Proto zpráva o žádosti Arcibiskupství olomouckého o navrácení kroměřížského zámku působí tak trochu jako ledová sprcha.

Kroměřížský zámek byl i v minulosti v poměrně dobrém stavu a nelze říci, že by byl nějak opomíjen, pokud šlo o jeho dlouhodobou údržbu. Investovalo se vcelku průběžně a tak zámek prošel minulou dobou bez větších ztrát.

Velká investice státu se odehrála ve druhé polovině  90.let, kdy byla kompletně opravena fasáda zámku. Jistě i zápis na seznam UNESCO napomohl přízni v získávání dalších investic. Zcela nová zámecká galerie, výstavní prostory mincovny následovaly. Pak dlouho připravovaný a finančně velkorysý projekt Národního centra zahradní kultury financovaný z prostředků EU, jehož nositelem je státní instituce Národní památkový ústav. Optimální model, o kterém se často mluví, spočívá v dlouholeté dohodě, kdy nemovitosti zámku spravuje stát, sbírky jsou propůjčeny olomouckým arcibiskupstvím a za účelem jejich správy je zřízeno tzv. Arcidiecézní muzeum se sídlem na kroměřížském zámku.

V poslední době došlo na zámku k dalším změnám a to k umístění Územní památkové správy s působností pro území Moravy.

Investice do zámku v uplynulých letech byly a jsou investicemi z veřejných zdrojů v řádu několika set milionů korun. Byla to vůle občanů udržovat památku UNESCO a kulturní dědictví pro všechny a pro všechny také přístupnou. Církev svou žádostí prokázala velmi pragmatický přístup a jak je vidět z předchozích prohlášení, také tvář hráče pokeru. Prostě - optimální model...

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: cssd.cz

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

věk dožití ve zdraví

Sama zde píšete toto: ,, V roce 2017 byl obvyklý věk dožití ve zdraví u mužů 61 let a u žen 62 let.“ Jak ale tedy vysvětlíte, že vy prosazujete odchod do důchodu déle, a to třeba i o 5 a více let?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Budoucnost: Problémy zemědělství. Klíčové je správně nastavit dotace

10:14 Budoucnost: Problémy zemědělství. Klíčové je správně nastavit dotace

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k zemědělství.