Sehnalová (ČSSD): Parlament si je vědom možných dopadů na veřejné zdraví, postavení spotřebitelů či ekonomické důsledky kauzy

22. 1. 2016 8:40

Olga Sehnalová jmenována členkou vyšetřovacího výboru EP v kauze Dieselgate.

Sehnalová (ČSSD): Parlament si je vědom možných dopadů na veřejné zdraví, postavení spotřebitelů či ekonomické důsledky kauzy
Foto: sehnalova.cz
Popisek: Europoslankyně Olga Sehnalová

Plénum Evropského parlamentu ve Štrasburku včera jmenovalo členy dočasného vyšetřovacího výboru, který prošetří údajná porušení unijních právních předpisů v souvislosti s měřením emisí v automobilovém průmyslu. Europoslance budou zajímat i možná selhání členských států EU a Evropské komise v prosazování stanovených pravidel.

Jako členka výboru byla jmenována i poslankyně Olga Sehnalová. "K zřízení dočasného vyšetřovacího výboru Evropský parlament přistupuje pouze výjimečně, což podtrhuje závažnost emisního skandálu v automobilovém průmyslu," zdůraznila.

"Parlament si je vědom možných dopadů na veřejné zdraví, postavení spotřebitelů či ekonomické důsledky kauzy, ale také na celý proces důvěryhodnosti přijímání a uplatňování společných evropských pravidel. Využije proto své pravomoci prošetřit možné porušování práva," uvedla poslankyně, která do výboru byla jmenována jako členka parlamentních výborů pro dopravu a ochranu spotřebitele.

Mandát výboru, o jehož ustanovení bylo rozhodnuto na konci loňského roku, spočívá ve shromáždění a analýze informací a prošetření údajného:

  • selhání Komise při plnění povinnosti přezkumu zkušebních cyklů používaných pro měření emisí,
  • selhání Komise a orgánů členských států přijmout náležitá a účinná opatření pro dohled nad prosazováním a k prosazení výslovného zákazu odpojovacích zařízení,
  • selhání Komise zavést včas zkoušky odrážející skutečné jízdní podmínky,
  • selhání členských států přijmout předpisy, které stanoví účinné, přiměřené a odrazující sankce vůči výrobcům za porušení pravidel

a také zda Komise a členské státy měly důkazy týkající se používání odpojovacích mechanismů před 18. zářím 2015, kdy skandál vypuknul.
Vyšetřovací výbor bude mít 45 členů a budou v něm zastoupeny všechny politické skupiny. Do 6 měsíců výbor předloží průběžnou zprávu o své činnosti, nejpozději za rok výslednou zprávu svého šetření a vydá v této věci doporučení, která uzná za nezbytná. Vyšetřováním nejsou nijak dotčeny pravomoci vnitrostátních soudů a soudů Unie.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Prezident Zeman: Dostali jste se na sedm procent především proto, že ve vašem čele nestála osobnost

14:50 Prezident Zeman: Dostali jste se na sedm procent především proto, že ve vašem čele nestála osobnost

Projev prezidenta republiky při 40. sjezdu ČSSD.