Ve zdravotnictví jsou to zjednodušeně tabulky, které říkají, kolik zdravotníků, lékařů, zdravotních sester, ošetřovatelů a ostatního personálu v nemocnicích potřebujete, abyste zajistili provoz nemocnic. To znamená, abyste bez problémů zajistili nejen běžný provoz ve dne, ale také pohotovostní služby v noci, služby o víkendech a svátcích, ale taky aby se mohl dodržovat zákoník práce, to, aby si lidé vůbec mohli vzít dovolenou a nezavírala se kvůli tomu oddělení, atd.
Bylo by dobré vědět, jak to s takovou systemizací vypadá ve zdravotnických zařízeních ve Zlínském kraji. Možná, že kdybychom taková data ze všech nemocnici viděli, zjistili bychom, že situace má k růžové opravdu daleko. To sice všichni jaksi vidíme, přesná čísla veřejná nejsou.
Takové tabulky by si měli ale vyžádat hlavně ti, kdo rozhodují o krajském zdravotnictví a měli by je dát k dispozici i veřejnosti. Hlavně k debatám o tom, zda mít či nemít v kraji supernemocnici. Představa, že centralizací péče od stolu vyřešíme personální nedostatek v nemocnicích, se sice může jevit logicky, ale s realitou nemá mnoho společného. Nová nemocnice musí vydělávat na svůj provoz, to znamená tvořit výkony a ty někdo musí dělat. A aby mohla vydělávat, bude muset zajistit nepřetržitý provoz a na to mít dost personálu.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV