Sehnalová (ČSSD): S nekalými obchodními praktikami v potravinářském řetězci se setkalo mnoho subjektů

07.06.2016 15:42

Nekalé obchodní praktiky mezi jednotlivými aktéry v potravinářském řetězci jsou závažný problém, který vyžaduje legislativní opatření na evropské úrovni. Komise by proto měla předložit návrh, který bude definovat společné zásady v boji proti těmto praktikám s cílem zaručit spravedlivé konkurenční prostředí a transparentní vztahy mezi výrobci, dodavateli a distributory. Rozhodli tak dnes ve Štrasburku europoslanci přijetím nelegislativní zprávy o nekalých obchodních praktikách mezi podniky v rámci potravinového řetězce. Stínovou zpravodajkou sociálních demokratů k návrhu je česká europoslankyně Olga Sehnalová (ČSSD).

Sehnalová (ČSSD): S nekalými obchodními praktikami v potravinářském řetězci se setkalo mnoho subjektů
Foto: sehnalova.cz
Popisek: Europoslankyně Olga Sehnalová

„S prodlením při úhradě plateb, jednostrannými změnami smluvních podmínek nebo přenášením nákladů ze strany obchodního partnera se setkalo mnoho subjektů potravinářského dodavatelského řetězce,“ zdůvodňuje zprávu Olga Sehnalová, členka Výboru pro vnitřní trh a ochranu spotřebitelů, který ji vypracoval.

„Požadujeme spravedlivé konkurenční prostředí napříč členskými státy, jež umožní, aby trhy fungovaly tak, jak mají.  Voláme po nastavení férových a transparentních vztahů mezi výrobci, dodavateli a distributory. Vyzýváme také ke zlepšení omezené spolupráce národních dozorových orgánů s cílem zlepšit potírání přeshraničních případů,“ vysvětluje poslankyně Sehnalová.

Evropský parlament ve zprávě zdůrazňuje, že dosavadní kroky ze strany Evropské komise zaměřené na boj proti nekalým obchodním praktikám nejsou pro jejich potírání dostatečné. Komise podporuje myšlenku seberegulace v odvětví a dobrovolný rámec uplatňování tzv. zásad správné praxe. Na evropské úrovni od roku 2013 funguje společná iniciativa sedmi asociací, jejímž cílem je zlepšit korektnost obchodních vztahů v rámci celého potravinářského dodavatelského řetězce. V České republice byla založena její národní odnož, Iniciativa pro férový obchod.

„Dobrovolné iniciativy na národní i evropské úrovni, v rámci nichž se někteří aktéři trhu zavázali k dodržování férového jednání, trpí prokazatelně řadou nedostatků. Zpráva oceňuje jejich důležitou roli při prosazování změny kultury a zvyšování etických standardů v obchodním prostředí. Kvůli absenci závaznosti a neúčasti některých subjektů se nicméně nedají považovat za nástroj proti zneužívání nerovného postavení,“ dodává Olga Sehnalová.

reklama

autor: PV

Mgr. Renáta Zajíčková byl položen dotaz

reforma školství

Paní Zajíčková, vážím si toho, že jste se jako jedna mála postavila za učitele. A sama to zmiňujete, že reformy měly začít už dávno a já se ptám, proč nezačaly? Co vám v tom brání? A máte vůbec plán, jak zvýšit nejen úroveň školství jako takovou, ale i platy ve školství?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Premiér Fiala: Evropská unie nutně potřebuje reformu migrační politiky

13:09 Premiér Fiala: Evropská unie nutně potřebuje reformu migrační politiky

Premiér Petr Fiala se v pondělí 4. prosince setkal ve Vídni s rakouským spolkovým kancléřem Karlem N…