Hovořilo se mimo jiné i o problematických předváděcích akcích a podomním prodeji.
Poslanci se shodli na tom, že ustanovení na ochranu spotřebitelů ve stávající směrnici jsou nastavena dobře a směrnice byla pro ochranu spotřebitelů přínosem. Hlavní otázkou tak zůstává uplatňování směrnice a vymáhání pravidel na národní i přeshraniční úrovni. „I sebekvalitnější legislativa proti nečestným obchodníkům nepomůže, pokud se v členských státech řádně neprovádí. Ukazuje se, že právě tady existují značné rozdíly a je zjevné, že se to do značné míry týká i situace v České republice,“ uvedla členka Výboru pro vnitřní trh a ochranu spotřebitele a stínová zpravodajka návrhu, Olga Sehnalová (ČSSD, S&D), která před časem na půdě Evropského parlamentu představila film „Šmejdi“.
Podle poslankyně je rovněž důležitá spolupráce vnitrostátních orgánů a spotřebitelských organizací. „Výměna zkušeností a doporučení může být cenným zdrojem informací pro hledání receptů na potírání nekalých obchodních praktik, které již v zahraničí podařilo vymýtit nebo alespoň výrazně omezit. Vítám, že Evropská komise na toto téma otevřela veřejnou konzultaci a vyzývám všechny, kteří se tématem zbývají, aby se zapojili,“ uvedla dále poslankyně. Veřejná konzultace ve věci přezkumu nařízení o spolupráci při ochraně spotřebitelů má být otevřena až do konce ledna 2014 a je dostupná i v českém jazyce.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Olga Sehnalová - profil