Seitlová (KDU-ČSL): Je nutné zavést trestní postih těch, kteří se opakovaně dopouští přestupků

21.8.2020 5:46 odp.

Třikrát a dost - Pro větší bezpečnost a ochranu společnosti.

Seitlová (KDU-ČSL): Je nutné zavést trestní postih těch, kteří se opakovaně dopouští přestupků
Foto: zeleni.cz
Popisek: Senátorka Jitka Seitlová (KDU-ČSL)

„Nyní nastavený sankční efekt postihu za některé přestupky je v praxi, zejména u recidivujících pachatelů fakticky nevymahatelný. To může vyvolávat pocit beztrestnosti a naopak vede ke stupňování jejich protiprávních činů. Tato situace bohužel trápí i lokality našeho volebního obvodu, a proto se domníváme, že je nutné zavést trestní postih těch, kteří se opakovaně dopouští přestupků proti majetku, veřejnému pořádku a občanskému soužití,“ vysvětluje senátorka Jitka Seitlová.

Návrh, kterým se mění zákon č. 40/2009 Sb., trestní zákoník, byl tento týden předložen Poslanecké sněmovně k projednání. Cílem je lépe ochránit společnost před kriminalitou, jakou jsou krádeže, poškozování cizího majetku, rušení nočního klidu, vyhrožování újmou na zdraví nebo ublížení na zdraví.

„Navrhujeme využít mechanismus „třikrát a dost“, tedy trestně stíhat pachatele, pokud by potřetí spáchal tentýž přestupek během dvou let. Hlavním účelem kriminalizace recidivujícího přestupkového jednání je však zejména zesílení odstrašujícího účinku práva tam, kde ani opakovaný postih za přestupek nevedl k nápravě pachatele, respektive kde prostředky správního práva nepostačují k tomu, aby byl pachatel účinně odrazen od opakování protiprávního jednání,“ říká předseda KDU-ČSL Marian Jurečka, který je předkladatelem návrhu v Poslanecké sněmovně.

V trestním řízení má soud k dispozici řadu vhodných trestů od domácího vězení, peněžitého trestu přes obecně prospěšné práce a další alternativní tresty (léčení závislosti na návykových látkách, zdržení se styku s určitými osobami, zdržení se hazardních her a hraní na hracích přístrojích) až po podmíněné odsouzení k trestu odnětí svobody.

Nedodržení nebo porušení soudem uložených přiměřených omezení a přiměřených povinností může mít za následek přeměnu v nepodmíněný trest odnětí svobody.

Velmi důrazným prostředkem je uložení trestu podmíněného odsouzení s dohledem vykonávaným probačním úředníkem, jehož musí odsouzený pravidelně informovat o způsobu svého života, zejména o zdrojích obživy, dodržování soudem uložených přiměřených omezeních a přiměřených povinností a je povinen umožnit probačnímu úředníkovi vstup do svého obydlí.

„Domníváme se, že náš návrh, který navazuje na starší návrh ministerstva spravedlnosti z roku 2012, díky mechanismu „třikrát a dost“ skutečně může napomoci snížení počtu recidivistů a zklidnění bezpečnostní situace ve městech a obcích s tzv. vyloučenými lokalitami,“ uzavírají společně Seitlová a Jurečka.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PVTento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Senátor Láska: Frustrace z vlajek

22:24 Senátor Láska: Frustrace z vlajek

Komentář na facebookovém profilu k (ne)vyvěšování ukrajinských vlajek.