V titulku slibované řešení problémů se špatnou situací našich lesů najdete v druhé části mého článku. Nejdřív je ovšem nutné popsat a zanalyzovat celou situaci. Les dnes nemůže plnit funkci zadržování vody, protože je řídký, slunce jej může vysoušet a při sebemenší vichřici se poláme. Firmy hospodaří stylem neustálého a nekoncepčního prořezávání těžkými stroji typu harvestor, které ničí půdu. Stromy v těchto lesích jsou daleko od sebe a nejsou proto spojeny v korunách. To vede k vysychání a častější kalamitě, kdy jednotlivé stromy nejsou schopny čelit poryvům větru. Zlomí se, nebo se vyvrátí. Rovněž tomu přispívají linky, jak se říká cestám na vyvážení dřeva.
Pro Karkulku je třikrát tolik cest
Dříve se při hospodaření v lese dělaly linky po padesáti metrech. Dnes je při těžbě harvestory linka (cesta) každých 13 až18 metrů, což znamená třikrát až čtyřikrát více cest v porostu. Dříve po lince jezdil traktor vážící čtyři až pět tun. V současnosti se však po cestách pohybuje harvestor a vyvážečka mnohonásobně těžší, čímž zhutňuje cesty a vytváří koleje, které pak vodu odvádějí jako strouhy z lesa. Dalším problémem je i odvodňování zamokřených míst kvůli strojům. Prohlubují se tak strouhy podél cest a vytvářejí se nové strouhy, což má dopad na odvod vody z lesa. Dříve voda zůstávala v lesích a mokřadech. Odtud pramenily potoky a potůčky, které jsou dnes v mnohých případech vyschlé. Nemůžeme se divit, že po deštích voda z lesů rychle odtéká, což vede k povodňovým stavům. Místo napájení mokřadů, močálů a rašelinišť jsou strouhy postaveny tak, aby voda odtekla do toků a nepodmáčela plochy pro harvestory.
Už troubějí! Ale motorky na čtyřkolky
Při masivním pohybu lidí v přírodě je dnes na zvěř vyvíjen stres. Lidé se ve většině případů neumí v přírodě chovat. Někteří jsou hluční, odhazují odpadky, nebo je do přírody přímo vyvážejí, jezdí v lesích na motorkách, čtyřkolkách a někdy i auty. V neposlední řadě je problémem i venčení psů na volno. Zvěř je stresována, stahuje se v hojném počtu ze širokého okolí do klidových oblastí a hustých porostů, kde pak na malé ploše dochází ke škodám – k okusu a loupání mladých stromků. Majitelé lesů ve většině případů tyto problémy bohužel řeší vystřílením zvěře, což je pro ně ekonomičtější. Nemají totiž náklady na prostředky na zabraňování vzniku škod.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV